VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to důvěrné, vykázali radní opozici z jednání

Karlovy Vary - Poněkud šokovaní opouštěli karlovarští opoziční zastupitelé jednání rady města. Zdůvodnění, že koalice bude projednávat důvěrné informace, slyšeli Otmar Homolka (O co jim jde) a Zdeněk Musil (KSČM) totiž vůbec poprvé.

5.12.2015 1
SDÍLEJ:

Zastupitel Otmar Homolka měl smůlu. Jednání rady musel opustit.Foto: Foto Deník mel

„Kdybych se vyjádřil slušně, byli jsme vykázáni. Prý kvůli tomu, že rada, která supluje valné hromady městských společností KV Areny a Dopravního podniku, projednávala jejich citlivé obchodní údaje. A podle nových právních předpisů u toho být nesmíme," uvedl zastupitel Musil, pro něhož to byla za řadu let úplná novinka. Zastupitel Homolka hovořil ostřeji.

„Primátor Kulhánek (KOA) na základě doporučení a vysvětlení náměstka Michala Riška (ČSSD) o ochraně obchodního tajemství a dobrého jména městských společností nás vyloučil z jednání rady a požádal o odchod z místnosti. Řekli jsme mu, že zastupitelé mají přístup na jednání rady a rada města zároveň tvoří valnou hromadu městských akciovek, ale nebylo to nic platné," uvedl s tím, že primátor a náměstek Riško tím porušili jednací řád rady města (viz box). Podle Otmara Homolky šlo oběma zastupitelům o to, aby měli z první ruky vysvětlení jednatele KV Areny Vladimíra Kvasničky a obdrželi odpovědi na otázky od rady města, koaličních kolegů a dozorčí rady KV Areny. „Všechny tyto orgány po jednateli KV Areny už několik měsíců požadují zdůvodnění personálních změn ve společnosti, smluv, které uzavřel jednatel s novými osobami či subjekty, popřípadě zdůvodnění dalších kroků jednatele. Doposud vše marně. Právě o těchto záležitostech se mělo jednat na radě města. Čili o věcech, které v žádném případě nejsou předmětem obchodního tajemství společnosti. Naopak jsou pod veřejnou kontrolou hospodaření s majetkem města," zdůraznil Otmar Homolka. A dodal, že v debatě budou pokračovat na zastupitelstvu. „Vyloučit nás z něho si snad netroufnou," doplnil. Také podle zastupitele Musila je toto jednání nepochopitelné. „Zažil jsem na radě spoustu valných hromad a nic tajné nikdy nebylo. Snad tyto informace obdržíme v příloze usnesení do zastupitelstva," doufá. S postupem rady nesouhlasí ani opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA). „To, že zastupitelé mohou chodit na jednání rady města, se nám podařilo prosadit na zastupitelstvu již v roce 1991 až 1992 a všechny následující koalice to respektovaly. Nejkřiklavější prohřešek se stal před deseti lety, a to za vedení primátorky Vlkové (ODS). To se radní zvedli, opustili jednací místnost, šli si to domluvit do její kanceláře a po půlhodině se vrátili. Kulhánkova koalice tedy překonala další tabu, které bylo vůči opozici vždy respektováno," kritizoval postup rady i on.

Primátor Kulhánek: Cenzuru zcela odmítám

Karlovy Vary - Karlovarské opoziční zastupitele Otmara Homolku (hnutí O co jim jde?!) a Zdeňka Musila (KSČM) velmi šokovalo, že byli vykázáni z jednání rady města. Byla tak porušena roky zažitá praxe, kdy na těchto zasedáních mohli být zastupitelé vždy přítomni. My jsme se proto Petra Kulhánka (KOA), primátora Karlových Varů, zeptali:

Karlovarští radní vždy respektovali přítomnost opozice na svých jednáních. Proč tedy byli z rady vykázáni? Měníte tuto karlovarskou, na dnešní poměry velmi demokratickou praxi?

V dávné minulosti se správně vytvořila praxe, že jednání rady města jsou otevřena i pro členy zastupitelstva, kteří nejsou radními. Na této praxi nemíníme nic měnit, přestože zákon o obcích v § 101 stanoví, že schůze rady obce jsou neveřejné. Proto máme jednací řád, který umožňuje zastupitelům města se jednání rady zúčastnit. Rada města podle téhož zákona vykonává působnost jediného společníka nebo jediného akcionáře městem založené obchodní společnosti. Valné hromady těchto společností jsou tedy konány v rámci jednání rady města. Občanský zákoník definuje obchodní tajemství v § 504. Obchodní tajemství musí chránit nejen sama společnost, ale logicky i její majitel, tedy město prostřednictvím valné hromady (tu tvoří radní, nikoliv zastupitelé). Nejde jen o ochranu obchodního tajemství, ale také o ochranu dobrého jména společnosti. Bylo by iracionální, kdyby zákon pod sankcí odpovědnosti za škodu zakazoval statutárním orgánům vyzrazovat obchodní tajemství, které by následně vyzradil majitel této společnosti (v tomto případě město).

To byl tedy důvod, proč opoziční zastupitelé museli jednání rady opustit?

Členové zastupitelstva, kteří nejsou radními, byli proto požádáni, aby pro jednání valné hromady byli přítomni pouze radní (kteří tvoří valnou hromadu), právě z důvodu ochrany obchodního tajemství a ochrany dobrého jména společnosti. Na jednání valné hromady byly probírány záležitosti, které spadají do těchto kategorií, ať už jsou to obchodní smlouvy, prověřování stížností a podnětů či otázky mezd zaměstnanců. Úřad na ochranu osobních údajů dosud trvá na stanovisku, že je dána ochrana informací ve vztahu ke mzdám řadových zaměstnanců. Účast pouze radních na valné hromadě tak následuje právní doporučení a předchází riziku možných nároků na náhradu škody právě za porušení obchodního tajemství nebo zveřejnění informací ve vztahu ke mzdám, kdy právě tvrdošíjný postup Úřadu na ochranu osobních údajů je varující. Především valná hromada představuje i jakési fórum, kde mohou zaznít v diskusi informace, které nejsou potvrzené nebo prověřené. Proto je namístě chránit na straně jedné dobrou pověst vedení těchto společností, na straně druhé i plnou otevřenost v diskusi o chodu společností. V demokratické společnosti je zapotřebí nejen vést otevřenou diskusi, ale zároveň také chránit integritu člověka před tvrzeními, která nejsou náležitě potvrzena.

Zastupitelé se tedy k těmto informacím nedostanou?

O průběhu a výsledcích valné hromady budou zastupitelé informováni nejen zaslaným zápisem, který je přílohou příslušného materiálu rady. Celá problematika bude také probrána na jednání zastupitelstva v rozpravě k jednáním rady. Zde mohou zaznít veškeré informace z jednání valné hromady, předpokládám zejména ve vztahu k hospodaření a organizačnímu chodu společnosti, samozřejmě vyjma okruhu těch chráněných. Zcela odmítám, že jde o nějaký cenzurní, svévolný akt, je to z mého pohledu jen obezřetné a racionální rozhodnutí správce veřejného majetku. A znovu opakuji, že jednání rady jsou i nadále otevřená všem členům zastupitelstva města.


Autor: Ivana Kalinová

5.12.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 20 000 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Masér/ka v lázních. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt emailem. Lázeňský hotel v centru KV přijme maséra na krátký dlouhý týden. Prac. doba od 08:00-20:00 hod. Na konci roku 13 plat, dále 10% z prodaných procedur.. Pracoviště: Olymp international, s.r.o. - 000, Divadelní náměstí, č.p. 253, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Ivana Jirásková, +420 353 182 650.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 18 000 Kč

Pomocní kuchaři KUCHAŘKA - UKLÍZEČKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘKA - UKLÍZEČKA, , Kontakt: pí Albrechtová Dana, tel.: 774505844, e-mail: skolkastraz@seznam.cz, , Řidičský průkaz skupiny B a vlastní auto (2x týdně nákupy potravin), znalost na PC (počítačový program Jídelny), samostatnost, normování, práce vedoucí školní jídelny, praxe v oboru vítána, Pracovní doba od 6:00 do 14:30 hodin, POUZE PRO VÁŽNÉ ZÁJEMCE, Nabízíme masáže, vitamíny, podnikové stravování., , Místo výkonu úráce: Stráž nad Ohří č.p.101. Pracoviště: Mateřská škola stráž nad ohří, okres karlovy vary - 000, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Dana Albrechtová, +420 774 505 844.

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 17 000 Kč

Prodejci po telefonu Telekomunikační prodejce/-prodejkyně. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: HLÁSIT SE: na tel.: 604 978 199. Životopisy zasílejte na e-mail: ctscz@ctscz.cz , Do předmětu emailu, prosím, uveďte: Telekomunikační prodejce – Karlovy Vary, Telekomunikační prodejce/-prodejkyně , CTSCZ spol. s r.o. – Karlovy Vary, Rozšiřte řady zaměstnanců CTSCZ spol. s r.o.,, v nejprestižnější a nejúspěšnější telekomunikační společnosti v Karlových Varech a okolí. Přijmeme nové kolegy. Příjemný a profesionální tým všech věkových kategorií., Náplní práce: , - poskytování informací o službách zákazníkům , - jednoduchá práce na PC , Co nabízíme: , - dlouhodobé a stabilní zaměstnání , - HPP (možno i na DPČ) , - fixní plat a nadstandardní neomezené finanční bonusy dle vašich schopností , - na odměnách a bonusech možnost zdvojnásobení platu , - zajímavý finanční bonus za 100% docházku , - pravidelný měsíční zaměstnanecký příspěvek na soukromý telefon , - matky s malými dětmi - po domluvě možná individuální pracovní doba , - zajímavé motivační soutěže (tablet, mobilní telefon, oblečení) , - Dlouhodobé soutěže o dovolené pro 2 osoby k moři a pro 2 osoby do evropského velkoměsta , - možnost kariérního růstu , - hledáme i zkušené operátory a teamleadery do vedoucích pozic , Pracovní doba: 8.00 - 16.30 hod.. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o. - 001, U Řempa, č.p. 895, 360 17 Karlovy Vary 17. Informace: Šimek, Kozák, +420 603 919 009.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 18 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu keramiky a porcelánu (kromě cihel a dlaždic) OBSLUHA STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OBSLUHA STROJŮ - výběrové řízení dne 10.4.2018. , , Kontakt: pí Chlupová Jaroslava, tel.: 353410143 (PO - PÁ 7:00 - 15:00 hod), e-mail: jaroslava.chlupova@thun.cz, , Pracovní doba: 5:00 - 17:00 hod., 17:00 - 5:00 hod., Odebírání výrobků., Nabízíme možnost stravování., , Místo výkonu práce: Tovární 242, Nová Role 362 25. Pracoviště: Thun 1794 a.s. - 001, Tovární, č.p. 242, 362 25 Nová Role. Informace: Jaroslava Chlupová, +420 353 410 143.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitelka rádia Egrensis Gabriela Vosyková.

Rádio posluchače v regionu těšilo přes čtvrt století. Teď však končí

Místostarosta Kraslic Miloslav Poslední.

Školu za desítky milionů dostavíme, rozhodlo město

Je to vřed města, tvrdí o díře u Thermalu radní

Karlovy Vary - Do dopisové akce s Ministerstvem financí se pustil primátor Petr Kulhánek (KOA) kvůli vypuštěnému bazénu u hotelu Thermal.

Koupí město Tržnici? Většina radních je pro

Karlovy Vary - Musela to být ostrá výměna názorů, protože primátor Kulhánek (KOA) prohlásil, že se mu při ní rosilo čelo.

V platech se snaží region dohonit zbytek republiky. Zatím ale marně

Karlovarský kraj - V pomyslné soutěži o nejvyšší růst průměrných hrubých měsíčních mezd byl v loňském roce šampionem Karlovarský kraj.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT