VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to důvěrné, vykázali radní opozici z jednání

Karlovy Vary - Poněkud šokovaní opouštěli karlovarští opoziční zastupitelé jednání rady města. Zdůvodnění, že koalice bude projednávat důvěrné informace, slyšeli Otmar Homolka (O co jim jde) a Zdeněk Musil (KSČM) totiž vůbec poprvé.

5.12.2015 1
SDÍLEJ:

Zastupitel Otmar Homolka měl smůlu. Jednání rady musel opustit.Foto: Foto Deník mel

„Kdybych se vyjádřil slušně, byli jsme vykázáni. Prý kvůli tomu, že rada, která supluje valné hromady městských společností KV Areny a Dopravního podniku, projednávala jejich citlivé obchodní údaje. A podle nových právních předpisů u toho být nesmíme," uvedl zastupitel Musil, pro něhož to byla za řadu let úplná novinka. Zastupitel Homolka hovořil ostřeji.

„Primátor Kulhánek (KOA) na základě doporučení a vysvětlení náměstka Michala Riška (ČSSD) o ochraně obchodního tajemství a dobrého jména městských společností nás vyloučil z jednání rady a požádal o odchod z místnosti. Řekli jsme mu, že zastupitelé mají přístup na jednání rady a rada města zároveň tvoří valnou hromadu městských akciovek, ale nebylo to nic platné," uvedl s tím, že primátor a náměstek Riško tím porušili jednací řád rady města (viz box). Podle Otmara Homolky šlo oběma zastupitelům o to, aby měli z první ruky vysvětlení jednatele KV Areny Vladimíra Kvasničky a obdrželi odpovědi na otázky od rady města, koaličních kolegů a dozorčí rady KV Areny. „Všechny tyto orgány po jednateli KV Areny už několik měsíců požadují zdůvodnění personálních změn ve společnosti, smluv, které uzavřel jednatel s novými osobami či subjekty, popřípadě zdůvodnění dalších kroků jednatele. Doposud vše marně. Právě o těchto záležitostech se mělo jednat na radě města. Čili o věcech, které v žádném případě nejsou předmětem obchodního tajemství společnosti. Naopak jsou pod veřejnou kontrolou hospodaření s majetkem města," zdůraznil Otmar Homolka. A dodal, že v debatě budou pokračovat na zastupitelstvu. „Vyloučit nás z něho si snad netroufnou," doplnil. Také podle zastupitele Musila je toto jednání nepochopitelné. „Zažil jsem na radě spoustu valných hromad a nic tajné nikdy nebylo. Snad tyto informace obdržíme v příloze usnesení do zastupitelstva," doufá. S postupem rady nesouhlasí ani opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA). „To, že zastupitelé mohou chodit na jednání rady města, se nám podařilo prosadit na zastupitelstvu již v roce 1991 až 1992 a všechny následující koalice to respektovaly. Nejkřiklavější prohřešek se stal před deseti lety, a to za vedení primátorky Vlkové (ODS). To se radní zvedli, opustili jednací místnost, šli si to domluvit do její kanceláře a po půlhodině se vrátili. Kulhánkova koalice tedy překonala další tabu, které bylo vůči opozici vždy respektováno," kritizoval postup rady i on.

Primátor Kulhánek: Cenzuru zcela odmítám

Karlovy Vary - Karlovarské opoziční zastupitele Otmara Homolku (hnutí O co jim jde?!) a Zdeňka Musila (KSČM) velmi šokovalo, že byli vykázáni z jednání rady města. Byla tak porušena roky zažitá praxe, kdy na těchto zasedáních mohli být zastupitelé vždy přítomni. My jsme se proto Petra Kulhánka (KOA), primátora Karlových Varů, zeptali:

Karlovarští radní vždy respektovali přítomnost opozice na svých jednáních. Proč tedy byli z rady vykázáni? Měníte tuto karlovarskou, na dnešní poměry velmi demokratickou praxi?

V dávné minulosti se správně vytvořila praxe, že jednání rady města jsou otevřena i pro členy zastupitelstva, kteří nejsou radními. Na této praxi nemíníme nic měnit, přestože zákon o obcích v § 101 stanoví, že schůze rady obce jsou neveřejné. Proto máme jednací řád, který umožňuje zastupitelům města se jednání rady zúčastnit. Rada města podle téhož zákona vykonává působnost jediného společníka nebo jediného akcionáře městem založené obchodní společnosti. Valné hromady těchto společností jsou tedy konány v rámci jednání rady města. Občanský zákoník definuje obchodní tajemství v § 504. Obchodní tajemství musí chránit nejen sama společnost, ale logicky i její majitel, tedy město prostřednictvím valné hromady (tu tvoří radní, nikoliv zastupitelé). Nejde jen o ochranu obchodního tajemství, ale také o ochranu dobrého jména společnosti. Bylo by iracionální, kdyby zákon pod sankcí odpovědnosti za škodu zakazoval statutárním orgánům vyzrazovat obchodní tajemství, které by následně vyzradil majitel této společnosti (v tomto případě město).

To byl tedy důvod, proč opoziční zastupitelé museli jednání rady opustit?

Členové zastupitelstva, kteří nejsou radními, byli proto požádáni, aby pro jednání valné hromady byli přítomni pouze radní (kteří tvoří valnou hromadu), právě z důvodu ochrany obchodního tajemství a ochrany dobrého jména společnosti. Na jednání valné hromady byly probírány záležitosti, které spadají do těchto kategorií, ať už jsou to obchodní smlouvy, prověřování stížností a podnětů či otázky mezd zaměstnanců. Úřad na ochranu osobních údajů dosud trvá na stanovisku, že je dána ochrana informací ve vztahu ke mzdám řadových zaměstnanců. Účast pouze radních na valné hromadě tak následuje právní doporučení a předchází riziku možných nároků na náhradu škody právě za porušení obchodního tajemství nebo zveřejnění informací ve vztahu ke mzdám, kdy právě tvrdošíjný postup Úřadu na ochranu osobních údajů je varující. Především valná hromada představuje i jakési fórum, kde mohou zaznít v diskusi informace, které nejsou potvrzené nebo prověřené. Proto je namístě chránit na straně jedné dobrou pověst vedení těchto společností, na straně druhé i plnou otevřenost v diskusi o chodu společností. V demokratické společnosti je zapotřebí nejen vést otevřenou diskusi, ale zároveň také chránit integritu člověka před tvrzeními, která nejsou náležitě potvrzena.

Zastupitelé se tedy k těmto informacím nedostanou?

O průběhu a výsledcích valné hromady budou zastupitelé informováni nejen zaslaným zápisem, který je přílohou příslušného materiálu rady. Celá problematika bude také probrána na jednání zastupitelstva v rozpravě k jednáním rady. Zde mohou zaznít veškeré informace z jednání valné hromady, předpokládám zejména ve vztahu k hospodaření a organizačnímu chodu společnosti, samozřejmě vyjma okruhu těch chráněných. Zcela odmítám, že jde o nějaký cenzurní, svévolný akt, je to z mého pohledu jen obezřetné a racionální rozhodnutí správce veřejného majetku. A znovu opakuji, že jednání rady jsou i nadále otevřená všem členům zastupitelstva města.


Autor: Ivana Kalinová

5.12.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 15 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotnický asistent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nabízíme: , - zajímavou a zodpovědnou práci v perspektivním a dynamicky se rozvíjejícím soukromém zdravotnickém zařízení, - zajímavé platové podmínky, - možnost plné realizace v oboru, podporu osobního rozvoje, - zvyšování či prohlubování kvalifikace, - 4 týdny dovolené + 5 dní placeného volna, , Požadujeme:, - SZŠ - obor zdravotnický asistent, , Kontakt: pí Michaela Jirkovská, tel.: 608 070 839 (denně 7:00 - 11:30 a 13:00 - 15:30), e-mail: jirkovska@nemostrov.cz. Pracoviště: Nemos plus. s r.o. - nemocnice ostrov - 001, U Nemocnice, č.p. 1161, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: , .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 100 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU, Kontakt: pí Rojková Renáta DiS., tel.: 724205080, e-mail: r.rojkova@swietelsky.cz, Nerovnoměrná pracovní doba., Práce je vhodná spíše pro muže., Požadujeme řidičský průkaz sk. C + profesní průkaz. , Nabízíme nadprůměrné finanční ohodnocení, firemní benefity, dopravu do zaměstnání, dva týdny dovolené navíc., Výkon práce je celý Karlovarský kraj.. Pracoviště: Swietelsky stavební s.r.o. - 002, Jáchymovská, č.p. 429, 360 04 Karlovy Vary 4. Informace: Renáta Rojková, +420 724 205 080.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 140 Kč

Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: ELEKTRIKÁŘ, Kontakt: p. Linhart František, tel.: 602351192, e-mail: final.product@seznam.cz, Pracovní doba: 8:00 - 16:00, Montážní elektrické práce v tuzemsku i zahraničí (zahraniční diety 45 EURO/den).. Pracoviště: Final product, s.r.o. - 000, Západní, č.p. 1401, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: František Linhart, +420 353 235 095,602 351 192.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - TOUŽIM. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě TOUŽIM. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště toužim, Plzeňská, č.p. 149, 364 01 Toužim. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kamionér řídil na cizí kartu řidiče, nedodržel tak přestávky

Na chebském hradě se konal o víkendu VII. ročník hradních středověkých slavností.
49

FOTO, VIDEO: Rudovous verboval na chebském hradě vojáky

Prázdniny se blíží a tábory už čekají

Sokolov – Blíží se prázdniny a jednou z možností, jak je strávit, jsou pro řadu dětí dětské tábory. Ne všechny děti ale chtějí odjet na dva tři týdny mimo domov, proto se velmi oblíbenými staly tábory příměstské, které pořádají domy dětí a mládeže.

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Festival ochutnají i v kraji

Karlovy Vary – K atmosféře mezinárodního filmového festivalu, který začíná už 29. června, mohou tak trochu „přičichnout“ také lidé, kteří se do Karlových Varů nechystají.

Univerzální klíč sloužil k lupu

Karlovy Vary – Zaměstnavatel by měl vědět, komu svěřuje univerzální klíč, protože není na každého spolehnutí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT