VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je to důvěrné, vykázali radní opozici z jednání

Karlovy Vary - Poněkud šokovaní opouštěli karlovarští opoziční zastupitelé jednání rady města. Zdůvodnění, že koalice bude projednávat důvěrné informace, slyšeli Otmar Homolka (O co jim jde) a Zdeněk Musil (KSČM) totiž vůbec poprvé.

5.12.2015 1
SDÍLEJ:

Zastupitel Otmar Homolka měl smůlu. Jednání rady musel opustit.Foto: Foto Deník mel

„Kdybych se vyjádřil slušně, byli jsme vykázáni. Prý kvůli tomu, že rada, která supluje valné hromady městských společností KV Areny a Dopravního podniku, projednávala jejich citlivé obchodní údaje. A podle nových právních předpisů u toho být nesmíme," uvedl zastupitel Musil, pro něhož to byla za řadu let úplná novinka. Zastupitel Homolka hovořil ostřeji.

„Primátor Kulhánek (KOA) na základě doporučení a vysvětlení náměstka Michala Riška (ČSSD) o ochraně obchodního tajemství a dobrého jména městských společností nás vyloučil z jednání rady a požádal o odchod z místnosti. Řekli jsme mu, že zastupitelé mají přístup na jednání rady a rada města zároveň tvoří valnou hromadu městských akciovek, ale nebylo to nic platné," uvedl s tím, že primátor a náměstek Riško tím porušili jednací řád rady města (viz box). Podle Otmara Homolky šlo oběma zastupitelům o to, aby měli z první ruky vysvětlení jednatele KV Areny Vladimíra Kvasničky a obdrželi odpovědi na otázky od rady města, koaličních kolegů a dozorčí rady KV Areny. „Všechny tyto orgány po jednateli KV Areny už několik měsíců požadují zdůvodnění personálních změn ve společnosti, smluv, které uzavřel jednatel s novými osobami či subjekty, popřípadě zdůvodnění dalších kroků jednatele. Doposud vše marně. Právě o těchto záležitostech se mělo jednat na radě města. Čili o věcech, které v žádném případě nejsou předmětem obchodního tajemství společnosti. Naopak jsou pod veřejnou kontrolou hospodaření s majetkem města," zdůraznil Otmar Homolka. A dodal, že v debatě budou pokračovat na zastupitelstvu. „Vyloučit nás z něho si snad netroufnou," doplnil. Také podle zastupitele Musila je toto jednání nepochopitelné. „Zažil jsem na radě spoustu valných hromad a nic tajné nikdy nebylo. Snad tyto informace obdržíme v příloze usnesení do zastupitelstva," doufá. S postupem rady nesouhlasí ani opoziční zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA). „To, že zastupitelé mohou chodit na jednání rady města, se nám podařilo prosadit na zastupitelstvu již v roce 1991 až 1992 a všechny následující koalice to respektovaly. Nejkřiklavější prohřešek se stal před deseti lety, a to za vedení primátorky Vlkové (ODS). To se radní zvedli, opustili jednací místnost, šli si to domluvit do její kanceláře a po půlhodině se vrátili. Kulhánkova koalice tedy překonala další tabu, které bylo vůči opozici vždy respektováno," kritizoval postup rady i on.

Primátor Kulhánek: Cenzuru zcela odmítám

Karlovy Vary - Karlovarské opoziční zastupitele Otmara Homolku (hnutí O co jim jde?!) a Zdeňka Musila (KSČM) velmi šokovalo, že byli vykázáni z jednání rady města. Byla tak porušena roky zažitá praxe, kdy na těchto zasedáních mohli být zastupitelé vždy přítomni. My jsme se proto Petra Kulhánka (KOA), primátora Karlových Varů, zeptali:

Karlovarští radní vždy respektovali přítomnost opozice na svých jednáních. Proč tedy byli z rady vykázáni? Měníte tuto karlovarskou, na dnešní poměry velmi demokratickou praxi?

V dávné minulosti se správně vytvořila praxe, že jednání rady města jsou otevřena i pro členy zastupitelstva, kteří nejsou radními. Na této praxi nemíníme nic měnit, přestože zákon o obcích v § 101 stanoví, že schůze rady obce jsou neveřejné. Proto máme jednací řád, který umožňuje zastupitelům města se jednání rady zúčastnit. Rada města podle téhož zákona vykonává působnost jediného společníka nebo jediného akcionáře městem založené obchodní společnosti. Valné hromady těchto společností jsou tedy konány v rámci jednání rady města. Občanský zákoník definuje obchodní tajemství v § 504. Obchodní tajemství musí chránit nejen sama společnost, ale logicky i její majitel, tedy město prostřednictvím valné hromady (tu tvoří radní, nikoliv zastupitelé). Nejde jen o ochranu obchodního tajemství, ale také o ochranu dobrého jména společnosti. Bylo by iracionální, kdyby zákon pod sankcí odpovědnosti za škodu zakazoval statutárním orgánům vyzrazovat obchodní tajemství, které by následně vyzradil majitel této společnosti (v tomto případě město).

To byl tedy důvod, proč opoziční zastupitelé museli jednání rady opustit?

Členové zastupitelstva, kteří nejsou radními, byli proto požádáni, aby pro jednání valné hromady byli přítomni pouze radní (kteří tvoří valnou hromadu), právě z důvodu ochrany obchodního tajemství a ochrany dobrého jména společnosti. Na jednání valné hromady byly probírány záležitosti, které spadají do těchto kategorií, ať už jsou to obchodní smlouvy, prověřování stížností a podnětů či otázky mezd zaměstnanců. Úřad na ochranu osobních údajů dosud trvá na stanovisku, že je dána ochrana informací ve vztahu ke mzdám řadových zaměstnanců. Účast pouze radních na valné hromadě tak následuje právní doporučení a předchází riziku možných nároků na náhradu škody právě za porušení obchodního tajemství nebo zveřejnění informací ve vztahu ke mzdám, kdy právě tvrdošíjný postup Úřadu na ochranu osobních údajů je varující. Především valná hromada představuje i jakési fórum, kde mohou zaznít v diskusi informace, které nejsou potvrzené nebo prověřené. Proto je namístě chránit na straně jedné dobrou pověst vedení těchto společností, na straně druhé i plnou otevřenost v diskusi o chodu společností. V demokratické společnosti je zapotřebí nejen vést otevřenou diskusi, ale zároveň také chránit integritu člověka před tvrzeními, která nejsou náležitě potvrzena.

Zastupitelé se tedy k těmto informacím nedostanou?

O průběhu a výsledcích valné hromady budou zastupitelé informováni nejen zaslaným zápisem, který je přílohou příslušného materiálu rady. Celá problematika bude také probrána na jednání zastupitelstva v rozpravě k jednáním rady. Zde mohou zaznít veškeré informace z jednání valné hromady, předpokládám zejména ve vztahu k hospodaření a organizačnímu chodu společnosti, samozřejmě vyjma okruhu těch chráněných. Zcela odmítám, že jde o nějaký cenzurní, svévolný akt, je to z mého pohledu jen obezřetné a racionální rozhodnutí správce veřejného majetku. A znovu opakuji, že jednání rady jsou i nadále otevřená všem členům zastupitelstva města.


Autor: Ivana Kalinová

5.12.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Pokladní 100 Kč Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ-DPČ v maloobchodní prodejně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: telefonicky, e-mailem: prodej@norma-online.cz, Požadujeme : , vzdělání – nižší střední , praxe v obchodním řetězci výhodou , samostatný a výkonný způsob práce, nasazení , spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu , příjemné vystupování , ochotu k fyzické práci , , Nabízíme : , Řádné zaškolení, možnost profesního růstu , Odpovídající finanční ohodnocení, jistotu stálého zaměstnání. Pracoviště: Norma, k.s. - 002, Železniční, č.p. 1007, 360 05 Karlovy Vary 5. Informace: Kateřina Slavíková, +420 225 996 614. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZEDNÍK, Kontakt: pí Hauserová Radka, tel.: 702 120 877 (9:00 - 14:00 hod), e-mail: konopa@konopav.cz, S doporučenkou na adresu Dolní 98, Dalovice, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou. Práce na stavbě rodiných domů a jiných objektů.. Pracoviště: Konopa vladimír s.r.o. - 003, 360 01 Karlovy Vary 1. Informace: Radka Hauserová, +420 702 120 877. Obchod - Obchod Pokladní 100 Kč Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ-DPČ v maloobchodní prodejně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme : , vzdělání – nižší střední , praxe v obchodním řetězci výhodou , samostatný a výkonný způsob práce, nasazení , spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu , příjemné vystupování , ochotu k fyzické práci , , Nabízíme : , Řádné zaškolení, možnost profesního růstu , Odpovídající finanční ohodnocení, jistotu stálého zaměstnání. Pracoviště: Norma k.s. diskont potravin ostrov - oo1, Jáchymovská, č.p. 1377, 363 01 Ostrov nad Ohří. Informace: Kateřina Slavíková, +420 225 996 614. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 19 000 Kč Řidiči vysokozdvižných vozíků ŘIDIČ/KA VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/KA VZV, , Kontakt: pí Janečková Růžena, tel.: 353911821 (po - pá od 8:00 - 11:00 hod.), e-mail: RJ@ncv.cz, , Požadujeme platný průkaz řidiče VZV, praxe 3 roky., Nabízíme stabilizační příplatek, příspěvek na stravu, příspěvek na penzijní poj., cílové prémie a odměny., , Místo výkonu práce: Nádražní 1267, 362 21 Nejdek. Pracoviště: Nejdecká česárna vlny, a.s. - oo1, Nádražní, č.p. 1267, 362 21 Nejdek 1. Informace: Růžena Janečková, +420 353 911 821.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Okolí ZŠ Dukelská čeká revitalizace

Ilustrační foto

Snažila se zbavit psa a oklamat strážníky

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

ON-LINE: Ptejte se Jindřicha Čermáka

Karlovy Vary - Využijte jedinečné možnosti a ptejte se Jindřicha Čermáka, kandidáta komunálních voleb za Českou pirátskou stranu.

Vlastní boty nejsou sci-fi

Cheb - Jaké by to bylo, ušít si vlastní boty? To si mohla vyzkoušet už řada lidí, kteří absolvovali kurz u Veroniky Mocové z Chebu. Jak sama říká, zvládnou to i děti starší deseti let.

Atraktivní Logická olympiáda důkladně prověří děti i mládež

Karlovarský kraj - Již pojedenácté zve Mensa ČR děti a mládež k účasti na atraktivní Logické olympiádě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT