„Technika byla v terénu už od soboty, kdy začal padat prvních sníh. Sněžení nabralo na intenzitě kolem pondělní čtvrté hodiny ranní. Kromě zákonných přestávek pro řidiče jezdíme non stop," řekl šéf zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

„Od nedělního rána měli dopravní policisté v Karlovarském kraji hodně napilno. Vzhledem k povětrnostním podmínkám, kdy mrzlo a napadlo několik centimetrů sněhu, který se držel na vozovkách, došlo k několika dopravním nehodám a uzavírkám," sdělila Deníku krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

I přes počasí, kdy jela doprava krokem si jedna z řidiček troufla čelit tomuto počasí s více jak jednou promilí pod kůží. A daleko nedojela. Svůj risk zkusila na silnici silnici II/212 ve směru jízdy od Horních Lubů k hraničnímu přechodu do Německa. Zde v pravotočivé zatáčce neudržela auto na silnici a vrazila do betonového sloupu, který nárazem přelomila. Po nárazu sloup spadl na silnici a tím došlo k zneprůjezdnění komunikace v obou směrech. „S řidičkou byla provedena opakovaná orientační dechová zkouška na přítomnost alkoholu s pozitivním výsledkem, a to 1.28, 0.93 a 1.05 promile," uvedla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Lehce zraněnou ženu následně sanitka převezla do chebské nemocnice. Kde ji po vystřízlivění čeká obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Nehoda se stala také u Bochova, kde havarovala tři auta.

V celém kraji se dopravě nejvíce přitížilo v neděli po 22 hodině. „To už podle zákona smí opět jezdit kamiony, pro které byly některé úseky nesjízdné. I přesto to zkoušely a tak došlo na několika místech k zatarasení silnice," řekl Bulka. Na stav komunikací si lidé stěžovali i skrze sociální sít Facebook. „ Na Aljašce by bylo uklizeno. Spíš bych to viděl jako Sibiř nad Ohří," přejmenoval Ostrov Milan Nezmar na stránkách Ostrovsko včera a dnes. Na Sokolovsku se šoféři nejvíce trápili v kopcích. Vytrvalé sněžení naprosto zpomalilo dopravu. „Naštěstí se přívaly sněhu obešly bez vážných nehod. V noci na pondělí se na Sokolovsku stala jen jedna kolize, která skončila pomačkanými plechy osobního auta u sjezdu na Sokolov," sdělila mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová. „Myslela jsem už, že zima se o slovo nepřihlásí, ale je to tu. Ráno, když jsem jela do práce, všechna auta jela krokem," řekla řidička Martina Drobná. A k opatrnosti vyzývají v následujících dnech i dopravní policisté a silničáři. Varují před náledím a dalším sněžením. To potvrzuje i meteorolog Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové. „Teploty půjdou mírně nahoru. Sněžení ale bude dál pokračovat," řekl.

Silničáři museli vyjet také v Chebu. „Jezdíme dnes od 4 hodin od rána, nasazená je veškerá technika, v terénu jsou také všichni pracovníci," uvedl Tomáš Pucholt z Chebských technických služeb (Chetes). Naplno pracují také subdodavatelé, tedy pracovní společnosti Terea a lidé z azylového domu v Betlémě. „V osm hodin ráno jsem dostal zprávu, že již byly všechny rajony hotové, a začaly se proto uklízet podruhé," dodal s tím, že úklid hned tak neustane, protože sníh stále padá.

Někteří řidiči láteřili, jiní měli pochopení. „Pravda, nejelo se jako v létě, ale to se dalo čekat, když v zimě napadne sníh," zhodnotil šofér Josef Sládek z Chebu.

„Až do pátku budeme v pohotovosti. To budou podle předpovědi meterologů sněhové přeháňky, kdy během jediného dne může napadnout až pět centimetrů sněhu. Od pátku by naopak mohly přijít dešťové přeháňky," varoval za silničáře Bulka.

(tom, roc, sim)