Historikové v Karlových varech bijí na poplach. Unikátní vana, která byla ozdobou císařské lázně v Císařských lázních, je podle nich plagiátem. Kdo a kdy ji vyměnil, to pouze odhadují. „Mohlo to být tak před čtyřmi lety,“ uvedl publicista a znalec karlovarské historie Jiří Böhm. Tehdy ještě patřily Císařské lázně, prohlášené národní kulturní památkou, Karlovým Varům. Město pak historicky cenný objekt darovalo Karlovarskému kraji, který nyní zanedbaný a léta chátrající objekt připravuje na náročnou rekonstrukci.

„Vana v císařské koupelně není původní, to je patrné z pouhého pohledu. Její okraj vyčnívá nad ostění o deset až patnáct centimetrů a oproti té původní není okachličkovaná a je i z jiného materiálu. Originál byl z mědi a měl tedy zlatohnědou barvu, ale vana, která je v císařské lázni nyní zasazena, a to ještě špatně, připomíná pozinkovaný plech,“ vypočítal rozdíly Jiří Böhm. Ten se domnívá, že byla kdysi někým vyměněna.

To ale popírá Karlovarský kraj i karlovarský magistrát. „Od okamžiku, kdy Karlovarský kraj převzal budovu a vybavení Císařských lázní od města Karlovy Vary, nedošlo v císařské koupelně k žádné výměně vany. Naopak kraj zhodnotil některé předměty, například hodiny nebo plastiky z císařské koupelny tím, že je nechal zrestaurovat a jsou uloženy v depozitáři karlovarského muzea,“ uvedla krajská mluvčí Jana Pavlíková.

Také magistrát tvrdí, že s unikátní vanou se nikdy nemanipulovalo a je původní. „Město předalo objekt Císařských lázní Karlovarskému kraji s nezměněným vybavením Císařské lázně, tedy vany, kohoutů a rozvodů. Město nikdy nevyměňovalo vanu ani jiné vybavení Císařské lázně.“