Prosadí občanští demokraté na post radního Arnošta Dontha, který byl členem minulého vedení města ODS a ČSSD? A kolik bude členů rady, sedm, nebo jedenáct? To jsou nyní problémy, na nichž se zaseklo další vyjednávání o podobě nové karlovarské koalice.

Tu dosud tvořila Karlovarská občanská alternativa (KOA), TOP09, ALTERNATIVA a hnutí O co jim jde?!. Po odvolání náměstka Kotka a následném rozpadu K20 začala nová vyjednávání koalice, k nimž KOA přizvala ODS.

Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) je pro některé z koaličních partnerů jméno Arnošta Dontha nepřekonatelným problémem, jiným by nevadilo. Nyní jde o to, zda si můžeme mluvit do personálních postů. Podle ODS bude Arnošt Donth pro radu přínosem, protože prý byl součástí vnitřní opozice ODS. To je ovšem v rozporu s naším požadavkem, aby se porušilo propojení minulé a současné rady,” vysvětlil primátor.

Podle Jiřího Vaněčka, předsedy karlovarské ODS, na tomto požadavku bude ODS trvat. „Do budoucí koalice by vstupovala celá ODS, tedy se všemi zastupiteli včetně Arnošta Dontha. Pokládám za pokrytectví, že jako radní by jim vadil, jako zastupitel, a tudíž člen koalice ne. My preferujeme stabilní koalici. Proto o ní jednáme. Ale nelze si od nás stabilitu brát a zároveň říkat, toho nám sem nedávejte,” zdůraznil Jiří Vaněček.

Podle ODS kompromisy skončily. „Měli jsme jasný požadavek, že nová koalice bude bez Jiřího Kotka a bez Otmara Homolky, protože podle nás oni nedodržovali koaliční jednotu bývalé K20. U Otmara Homolky jsme udělali konstruktivní ústupek, ovšem dál už couvat nehodláme,” dodal Vaněček.
ODS tak kromě Arnošta Dontha jako člena rady požaduje prvního náměstka. Na tento post navrhuje Petra Bursíka. Druhým radním za ODS by měl být Vlastimil Balcar. Tato sestava ovšem předpokládá jedenáctičlennou radu. Kromě tří zástupců z ODS by ji tvořili tři členové KOA, dva z TOP09, dva za ALTERNATIVU a jeden za hnutí O co jim jde?!. A právě O co jim jde?! přišlo s návrhem na sestavení rady sedmičlenné. Ten podporuje také ALTERNATIVA.

„Kromě toho požadujeme, aby byly v koaliční smlouvě vyjmenovány kauzy, které souvisí s majetkem města a které je třeba dořešit. Je jich zhruba osm. A také aby v ní byly zakotveny organizační změny na magistrátu,” uvedl Otmar Homolka.

Primátor Kulhánek je toho názoru, že tělo koaliční smlouvy by mělo být zjednodušeno a mělo by obsahovat pouze koaliční mechanismy. „Další ustanovení by měla být v programovém prohlášení. Jasná musí být i formulace o reorganizaci magistrátu,” zdůraznil.

Dnes by měly koaliční rozhovory mezi všemi subjekty pokračovat. Návrh programového prohlášení už primátor sepsal a sám doufá, že půjde o jedno z posledních kol celého koaličního jednání. „Snažíme se o to, aby byla koalice dohodnuta do 13. prosince, kdy se sejde zastupitelstvo,” dodal Petr Kulhánek. Pokud by se všechny strany domluvily, koalice by měla 25 členů.