Hejtman kraje, Josef Novotný, na úterní tiskové konferenci oznámil návrh řešení situace ohledně záchrany chátrajících lázeňských budov, ve kterých má společnost Karlovarské minerální vody svou hlavní stáčírnu minerálek.

„Představitelé Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) mi oznámili, že nemohou založit fond pro opravu lázeňských budov, pokud nebudou jejich majetkem. Nabídl jsem jim tedy řešení, že bychom o majetek požádali my jako kraj," oznámil hejtman. Podle něj by kraj požádal Karlovarské minerální vody o převedení budov do svého vlastnictví a z něj by objekty byly za symbolickou cenu předány Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.

Hejtman k tomuto dodal, že již rozeslal dopisy právníkům, kteří v pondělí potvrdili, že kraj tento krok může učinit.

Martin Kadrman, víceprezident ASORKD, návrh jednoznačně odmítl. „Tento návrh je naprosto chybný a hejtman jím jednání odsoudil k zániku ještě před jeho samotným začátkem. Pokud bychom totiž na toto řešení v duchu ´vlk se nažere a koza zůstane celá´ přistoupili, Karlovarské minerální vody by si začaly diktovat naprosto nesmyslné podmínky a budovy by již nebylo možné získat. Dokud tedy hejtman nezvolí diplomatičtější řešení, jednání se neposunou vpřed."

Podle něj ASORKD počítá s jednostrannou budoucí darovací smlouvou, která by byla zaslána hejtmanovi a ten by jí využil při žádosti o mandát k převedení budov přímo do vlastnictví sdružení.

Na otázku, zda doufá v úspěch svého snažení odpověděl Kadrman, že se obává neochoty Karlovarských minerálních vod k převodu objektů. I přesto ale v konečnou záchranu lázní pevně věří.

„Již jsme založili sbírkové konto a máme přislíbené zastřešení objektů zdarma. Navíc se nám hlásí velké množství lidí, ochotných na objektu pracovat zdarma jako dobrovolníci. A v neposlední řadě máme podporu rodiny zakladatele Kyselky, Heinricha Mattoniho."

(jako)