Je tomu už více než 10 let, co ruský soukromý investor realizoval v Jenišově megalomanskou stavbu, která se typově nehodí do místní zástavby. I přes velký odpor místních dostal čtyřpodlažní objekt, který je vidět z daleka, tehdy požehnání od Stavebního úřadu v Karlových Varech. Dům, který zastínil blízké řadové domy, ale nikdy nebyl dostavěn, za celé roky nebyl obydlen, a tak začal chátrat a jeho okolí zarůstá plevelem. Mezitím se několikrát změnili jeho vlastníci, o nichž hned několikrát rozhodovala veřejná dražba. Jedné z nich se dokonce účastnila i obec. Ta chce zabránit další výstavbě v okolí objektu, protože projekt realizací jednoho čtyřpodlažního domu totiž skončit nemá. "Je tu stále platné stavební povolení na dalších šest takovýchto domů. A z toho máme obavy," vysvětluje starosta Jenišova Jiří Stehlík. I právě kvůli zamezení podobné výstavby se koná v rámci letošních komunálních voleb v Jenišově místní referendum.

Nyní se zdá, že Jenišovským, obzvláště těm, kteří bydlí v blízkém okolí, tedy mezi ulicemi Rozkvetlá a Heřmánková, svitla naděje. Pozemky včetně čtyřpodlažního nevzhledného objektu totiž mají od června nového vlastníka. Vydražila je společnost Ekvita.CZ, kde mají své zastoupení pouze lidé s českými jmény. Doposud se v objektu střídali především zahraniční majitelé. Noví vlastníci nechtějí realizovat nic, co by se místním nelíbilo.

Ilustrační foto
Covid řádí v Lokti na základní škole. Jako první v republice je uzavřená

"Impulsem pro konání místního referenda byl čtyřpodlažní dům na okraji obce. My jako zastupitelé bohužel nemáme mandát zamezit výstavbě podobných objektů. Víme, že ani výsledky referenda nebudou mít na výstavbu vliv. Budoucí zastupitelstvo by mělo ale znát názor veřejnosti," říká jenišovský starosta. Otázka referenda tak zní: "Souhlasíte s budoucí výstavbou bytových domů na území obce Jenišov, to je domů s více než třemi samostatnými byty, dvěma nadzemními a jedním podzemním podlažím a podkrovím, na území obce?"

Jenišov chtěl mít kontroverzní objekt pod kontrolou, proto se jednou dražby účastnil. Stalo se tak v roce 2020. "Měli jsme tehdy informace, že ho chce někdo koupit na byznys s chudobou, což jsme samozřejmě nechtěli. Prodej byl ovšem nad finanční možnosti obce a byli jsme přeplaceni,“ uvedl před časem starosta s tím, že areál prý tehdy koupil staronový vlastník za více než 47 milionů korun. Šlo tenkrát o společnost Krepolo LTD, která sídlí na Kypru. Kdo byl skutečným vlastníkem, se zjistit nepodařilo.

Prostor u Becherovky se má podle nejnovějších plánů města zásadně změnit.
Opravený Chebský most má být součástí přeměny křižovatky U Becherovky

Nynější vlastníci podle Stehlíka se na radnici před dražbou objevili a projevili zájem s obcí spolupracovat. "Ano, mohu potvrdit, že naše společnost EKVITA.CZ se stala vlastníkem pozemků s rozestavěnými bytovými jednotkami v obci Jenišov. A je také pravda, že jsme předběžně jednali s vedením obce," uvádí Jana Štěpánková z klientského oddělení společnosti Ekvita.CZ.

Jak doplnila, objekt včetně dotčených pozemků vydražila společnost 15. června nakonec za 33,6 milionu korun, nejnižší nabídka byla 16,4 milionu.

"To je opravdu dobrá zpráva, že dům už snad nekoupil další spekulant a že se tu neplánuje další megavýstavba. Co bude ale s tím stávajícím objektem? Ten zůstane ve stejném objemu?" reaguje jedna z obyvatelek, která bydlí v těsném sousedství a čtyřpodlažní kolos zastínil dům její rodiny.

I vedení obce by si přálo, aby alespoň jedno patro vlastník sundal. Podle Ekvity.CZ, která se specializuje na nebankovní úvěry a podniká také na realitním trhu, je vše zatím ale na začátku. "Nejsme příznivcem vleklých sporů, které tento projekt léta provázejí. Naším cílem je projekt změnit ke spokojenosti obce, tedy jejich stávajících a budoucích obyvatel," nastiňuje záměry společnosti Štěpánková.