Jak se stavíte k současným povolebním jednáním koalice K20 s ODS?
ODS jako koaličního partnera jsme byli schopni akceptovat pouze v rovině jejich vlastních volebních proklamací „nových tváří“. Ale když na jednání přijde Ivan Vrzal s exprimátorem Hauptmannem vyprávět o nových přístupech, transparentnosti, jako by si ani neviděli do pusy, to je devastující. Druhý den na radě pak s ČSSD přidělují naprosto netransparentním způsobem zakázku na výstavbu bazénu za 300 milionů! Jsme tak velmi nepřístupným vahadlem v K20 ve věci účasti ODS.

A souhlasíte s Petrem Kulhánkem jako karlovarským primátorem?
My jsme zatím patrně nejkompaktnější a nejjasnější složkou v probíhajících debatách K20. Jednak na sto procent preferujeme koalici K20 (KOA, ALT, TOP, OCJ). Nemáme problém s hierarchií danou volbami, tedy ani s legitimním nárokem KOA na primátora. Petr Kulhánek je přiměřeně mladý, snad i nezkušený, ale zcela jistě jiný, než byli partajníci před ním, proto nemáme problémmu kdykoliv pomoci – nyní i do budoucna. Stejně tak plně akceptujeme nároky partnerů dalších stran na pozice náměstků. Dokonce ani s nárokem KOA na čtvrtého náměstka nemáme problém. Debaty jsou místy velmi věcné a racionální, občas sklouznou do oblasti osobních představ, ale to je zcela legitimní daň nezkušenosti nově zvolených zástupců. Nevidíme proto jednání jako dramatické ani krizové, a to ani přes některé excentrické výstupy. Zatím totiž máme řadu dalších jednacích alternativ pro řešení.

Jaké má ALTERNATIVA ambice? Žádáte o post jednoho z náměstků?
Ambice ALTERNATIVY na funkce v radě jsou zatím zdrženlivé. Po vstřícné a pozitivní debatě o programových prioritách budoucí spolupráce řešíme kompetenční rozdělení ve vedení města. Až se posuneme za toto, můžeme na nabídku partnerů K20 reagovat konkrétními návrhy osobností z naší strany. Myslím, že máme jak mezi pěti aktuálními zastupiteli, tak mezi prvními náhradníky velmi kvalitní osobnosti, které přispějí k zastavení předcházejícího kritizovaného stavu, a jistě dostatečně silné na realizaci slibované změny.