Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Vaněček: Zastupitelstvo bude asi velmi dramatické

Karlovy Vary - Veřejnost stále bedlivě sleduje, jaká bude nakonec koalice na radnici a kdo usedne ve vedení.

9.1.2012 36
SDÍLEJ:

Jiří VaněčekFoto: Foto: ODS

Jednání zatím nepřinesla žádný konkrétní výsledek. Jiří Vaněček, šéf karlovarské ODS, zodpověděl několik otázek týkajících se koaličních jednání. I na jeho odpovědích je patrné, že cesta k vytvoření stabilní koalice rozhodně není jednoduchá.

Jak se vyvíjí vyjednávání o sestavení koalice z pohledu ODS?
K jednacímu stolu jsme se vrátili až ve čtvrtek 5.ledna. Na straně ODS nedošlo k žádné změně postoje, proto jsme pouze deklarovali další ochotu k jednání a vůli jednání dotáhnout ke zdárnému konci. Navíc přerušená jednání byla opravdu ve finální fázi a byly již vyřešeny všechny zásadní otázky, včetně koaličních mechanismů. To, co pro nás bylo nové, byla účast zástupců Karlovarského zastupitelského klubu, i když osoby vystupující za tento klub jsou ty samé, se kterými se společně jednalo již několik měsíců.

Karlovarský zastupitelský klub deklaroval, že jeho vznik je motivován tím, aby se ODS nedostala do koalice. Jak tedy společné jednání dopadlo?
Hezky jsme si popovídali a vzájemně se pochválili. Rovněž jsme si deklarovali pochopení svých vzájemných postojů. V těchto dvou větách je sice jistá část ironie, ale částečně to tak opravdu bylo. Nicméně toto nestačí a rovněž to nevede k žádnému výsledku. Rozhodně ne k sestavení funkční koalice. Navíc nyní deklarované postoje KZK, které jsou veřejnosti předkládané, se mají tvářit jako postoje členů KZK, které jsou konzistentní. Není tomu tak a z mého pohledu se jedná o programově učiněnou obstrukci.

Proč si myslíte, že se jedná o obstrukci?
KZK vzniklo jako hnutí složené z členů Alternativy bez Jiřího Kotka, hnutí O co jim jde?! a bývalé členky zastupitelského klubu ODS Radky Patákové. Dnes se veřejnosti předkládá, že členové tohoto nového klubu vyhráli volby s tím, že slíbili voličům nespolupráci s ODS. Pokud si však dobře vzpomínám, tak předvolební rétorika byla založená na rozbití dvojbloku velkých stran, tedy ODS a ČSSD. Bývalí zastupitelé Alternativy a OCJJ již nějak pozapomněli na to, že bezprostředně po volbách byla první projednávaná varianta koalice nikoliv K20, ale K27, tedy včetně ODS. Jednání našich předchůdců sice nedopadlo, ale rozhodně vedeno bylo. To hrubě nekoresponduje s tím, co se nyní snaží KZK předkládat veřejnosti, proto považuji dění za účelovou obstrukci a mocenskou hru. Okolo samotného KZK se navíc pohybují lobbistické kruhy z podnikatelského prostředí. Tato skutečnost je tvrdě popírána, což samozřejmě chápu, protože se to vůbec neslučuje s tím, co bylo voličům slíbeno. Aby však nedošlo k nějakému nedorozumění. Neházím všechny členy KZK do jednoho pytle, věřím tomu, že to, co jsem uvedl, se týká pouze některých konkrétních jedinců. Krátká paměť o jejich povolebním vyjednávání s ODS se však týká všech.

Karlovarský klub zastupitelů může navrhovat sestavení nové K20 pouze díky členství vaší bývalé zastupitelky Radky Patákové. Je tedy, nebo není v tuto chvíli zastupitelkou za ODS?
V tuto chvíli je situace taková, že paní Radka Patáková oficiálně vystoupila ze zastupitelského klubu ODS a vstoupila do zastupitelského klubu KZK, který tedy vznikl s cílem proti účasti ODS ve vedení města. Členství jako takové tímto automaticky nezaniklo, je však zjevné, že je to velmi těžko slučitelné se stanovami ODS. Tato věc se bude muset v orgánech strany ještě řešit. Je pravda, že KZK může nabízet opět vznik křehké 20členné koalice, paradoxně na základě členství člena ODS. Těžko uvěřitelné jsou pohnutky naší zastupitelky, která již v červnu 2010 věděla, na jak sestavené kandidátce a hlavně s jakými spolustraníky bude v listopadu stejného roku kandidovat. V prosinci 2011 ve velmi zvláštním načasování se rozhodla řešit, že vlastně je jako členka ODS proti vstupu ODS na radnici, je celkově nespokojená s poměry ve straně a vše je čistě její osobní úmysl, jehož čas nazrál právě teď. Určitě se najde část veřejnosti, která tomuto uvěří, nebo bude chtít uvěřit. Měl bych však doplnit, že za nějakých 19 měsíců jejího členství zaznívá její kritika poměrů až nyní a dostává se jí mediální pozornosti. Nevzpomínám si ani na jednu členskou schůzi, ani jedno jednání zastupitelského klubu, bohužel snad ani jedno jednání zastupitelstva města, kde by vůbec něco dotyčná řekla. Nyní je to tedy takový kočkopsovitý stav. Paní Radka Patáková je zastupitelkou zvolenou za program ODS, členkou ODS, avšak členkou jiného zastupitelského klubu, a to KZK. Osobně jsem jí navrhl, aby zvážila sama vystoupení z ODS, což by mně připadlo jako logický postup od ní samotné, který měla udělat předem, ale toto nebylo vyslyšeno.

Myslíte si, že do 17.ledna, kdy bude zastupitelstvo města, bude jednání ukončeno?
Nevím, jaký bude do uvedeného data ještě vývoj jednání, pokud nějaká ještě budou. Pokud bych měl vycházet ze čtvrtečních závěrů, tak se bude jednat o velmi dramatické zastupitelstvo.

Autor: Jan Havelka

9.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 36
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Ilustrační foto

III. třída: Sadov přestřílel tým Útviny a posunul se na druhé místo

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Karlovarsko - Po několikaletém úsilí má Místní akční skupina (MAS) Vladař schválenou strategii komunitně vedeného rozvoje. Jde o moderní trend v podpoře rozvoje venkovských oblastí a využití principu plánování tak zvanou metodou Leader.

Bečovu se víkend nepovedl, inkasoval 20 gólů

Karlovarsko – Nepovedený víkend. Ten si ´užili´v okresním přeboru fotbalisté bečovského Slavoje, kteří měli na programu hned dvě utkání.

Dealeři měli doma kilo „marjány“

Karlovarsko - Téměř jeden kilogram marihuany objevili kriminalisté při domovní prohlídce u dvou drogových dealerů, šestatřicetiletého muže a stejně staré ženy.

Naši prvňáci v Karlovarském deníku: představíme prvňáčky ZŠ Dalovice

Karlovarsko - Ve středu 18. října najdete v Karlovarském deníku prvňáky ze ZŠ Dalovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení