Kvůli všeobecnému zdražování a nárůstu nákladů se zřejmě ani Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV) nevyhne navýšení cen jízdného v Městské hromadné dopravě (MHD). Zda se tak skutečně stane a o kolik korun se zvýší jízdenky, rozhodnou karlovarští zastupitelé na svém jednání 20. prosince. Že DPKV stojí před tímto radikálním rozhodnutím, potvrdil jeho jednatel Lukáš Siřínek.

"O navýšení jízdného aktuálně diskutujeme s vedením města. Z diskuse ale vyplynulo, že Karlovarská karta se zdražovat nebude a že se jedná tedy jen o změnu cen za jízdenky," uvedl Siřínek.

Zdůraznil, že ceny jízdenek se naposledy upravovaly v roce 2017, cena karty je pak stálá už od roku 2014. Siřínek zároveň připomněl, že do roku 2017 byl systém jízdenek jiný než ten současný a vývoj cen tak není možné objektivně porovnat.

"V současné době stojí dvacetiminutová přestupní jízdenka dvacet korun pro dospělou osobu, šedesátiminutová přestupní pak dvacet pět korun. Zlevněné, tedy jízdné pro děti, je za deset a dvanáct korun. V případě, kdy vlastní děti Karlovarskou kartu, přepravuje je podnik zdarma," upřesnil jednatel dopravního podniku.

Ilustrační foto
V Nové Roli se otevírá zubní ordinace. Lékařka si účtuje za pohovor stokoruny

Zatím nechtěl komentovat, o kolik se má jízdné navýšit. "Zastupitelé informace od nás teprve dostanou. V návrhu jde o jednotky," nastínil Siřínek.

Jak doplnil náměstek primátorky Tomáš Trtek (ANO), který má DPKV na starosti, navýšení cen jízdenek budou radní řešit teprve 13. prosince. "Jde o pár korun. Musíme reagovat na rostoucí náklady, ať už mzdové či energetické, které se týkají vytápění budov, protože ty se promítají i v ekonomice dopravního podniku," poznamenal náměstek. Výhodou karlovarské MHD je, že její autobusy využívají hlavně stlačený zemní plyn, který si město naštěstí stihlo nakoupit za výhodnější ceny.

Některé samosprávy reagují na rostoucí ceny například i optimalizací spojů. Tou prošla karlovarská městská hromadná doprava naposledy na začátku roku 2020, tedy téměř před třemi lety, a v řadách veřejnosti to vzbudilo poměrně velké negativní reakce. Tehdy došlo k omezení některých méně vytížených linek. "Žádnou další úpravu spojů v současnosti v plánu nemáme. Na tom jsme se s vedením města shodli," uzavřel Siřínek.