Jude Law se narodil učitelskému páru v Londýně a dostal jméno podle písničky zpívané Beatles Hey, Jude. První roli hrál ve dvanácti na jevišti National Youth Music Theatre a po střední škole se objevoval na prknech prestižních britských divadel.

Za roli v v Hrozných rodičích Jeana Cocteaua byl nominován na Cenu Laurence Oliviera: „O rolích ve filmu se mi tehdy ani nesnilo,“ přiznal na tiskové koferenci v Thermalu, a rozpovídal se.

„Přijel jsem v sobotu večer do vašeho malebného města, s radostí že se mohu zúčastnit karlovarského festivalu, což je pro mne současně veliká pocta. Uvítal mne pan Bartoška a hned jsem se setkal i s předsedou mezinárodní poroty Jonem Yerxem. Ráno mne potěšilo, že na první stránce Festivalového deníku je on a ne já.“ říká Jude Law.

Na festivalu můžeme shlédnout film Talentovaný pan Ripley s Jude Lawem.

„Předěl v životě. Je to pro mne velmi důležitý film. Já, který jsem se snažil věřit, že nějaká role nemůže člověku změnit život, posunout kariéru, jsem se setkal s řadou významných lidí – především s režisérem Anthony Minghellou, z kterého se stal můj dobrý přítel – jsem si všiml, že jsem vnímán mezinárodně, a to jen proto, že se pohybuji mezi takovými lidmi. Rád na to natáčení vzpomínám, zkoušeli jsme, ověřovali, ani vlásek komerce. Nevím, jestli by dnes někdo takový film natočil.Věřím, že se zas ta doba vrátí a bude se točit tak jako pan Ripley… Mně se líbí 20.léta dvacátého století, ale jen z hlediska oblékání, ne politiky,“ říká o filmu populární herec.

Přestože je slavným filmovým hercem, který si své role vybírá, tak podle něj neexistuje film, který by hrál jen pro peníze a nebo ho nejraději ze své filmografie vymazal. „Nenapadá mne. Nestydím se za žádný svůj film, v kterém jsem hrál. Řekl bych, že když se podívám zpět a něco bych dnes dělal jinak, řeknu si, proč jsem to tak dělal, jak bych to udělal dnes, poučím se z té situace a jdu dál,“ nastínil Law.

Ten se také stále přiznává ke své lásce k divadlu a prkna, která znamenají svět opustit nechce. „V divadle jsem začínal a čekají tam na mne tři Shakespearovské role, které závisí na věku protagonisty,“ prozradil o své divadelní kariéře.

Jeho úspěch na divadelních jevištích dokazuje i to, že Jude Law letos získal už druhou cenu Tony za roli Hamleta. Tato role mu prý dala mnoho. „Pro mne bylo oněch devět měsíců v kůži Hamleta velmi krásných i když velmi náročných pro mou věkovou skupinu. Člověk se doví, jaký má v sobě arsenál, co v něm je. Jeden přítel mi řekl: tu roli nehraješ, ta role hraje tebe. Člověk se dívá na svět poeticky. Každý večer jsem stál na jevišti, hrál Hamleta a celý jsem se pročistil,“ uzavřel Jude Law.

Eva Hanyková