Slavnostní vernisáží byla ve zrekonstruovaném Payerově domě na náměstí v Lokti zahájena výstava fotografii Rodina Zábranských na Mezinárodním filmovém festivalu.


Učitel Vladimír Zábranský s rodinou se focením karlovarského filmového festivalu zabývá už od roku 1968.

„Snímky přibližují nenápadného festivalového diváka a jeho pravidelné a odhodlané cesty jednotlivými ročníky,“ popsal expozici Jaroslav Dolina z pořádající o.p.s. České lázně v Evropě.

„Festival mě každý rok přitahuje. Vždy se tam děje něco nového,“ řekl Vladimír Zábranský. Jako příklad pro letošní rok uvedl například půjčovnu kol. „Nemohu se festivalu dočkat, i když vím, jak to bude únavné,“ dodal s úsměvem.
Samotný festival se za ta léta, co ho sleduje změnil. „Dříve jezdilo více filmových hvězd z východu a třetího světa. V posledních letech je festival takový ostřejší. Dbá se na bezpečnost,“ popsal některé rozdíly.
Jeho koníčkem ale není pouze fotografování filmového dění. Sbírá také podpisy slavných osobností. Má jich okolo šesti tisíc.
„Cením si třeba podpisů Voskovce a Wericha nebo Jiřího Suchého. Ve sbírce mám také podpis Ingmara Bergmana nebo Leni Riefenstahl,“ popsal Zábranský svůj koníček. Se sháněním podpisů mu na festivalu pomáhá i jeho rodina.

Vladimíra Zábranského jinak nadchly unikátní výstavní prostory v Payerově domě. Nadšený nebyl jen on sám, ale i ostatní návštěvníci slavnostní vernisáže.

Dům, ve kterém jsou nové výstavní prostory umístěny, koupila společnost České lázně v Evropě, o.p.s. , v dezolátním stavu a s porušenou statikou. Postupně ho zrekonstruovala do současné podoby.

„U vstupní recepce vytváříme regionální informační centrum s důrazem na lázeňství. K dispozici jsou zde i toalety,“ popsal budoucnost Payerova domu Jaroslav Dolina.
V prvním patře – měšťanském bytě, postupně vznikne ucelené lázeňské muzeum, které naváže na objev koupací vany v gotickém sklepení. V domě vzniknou tři funkční koupelny.
Třetí patro pak slouží jako umělecký ateliér a výstavní prostor. „Počítáme například s cestovatelskými výstavami nebo výstavami věnovanými osobnostem, které nejsou jinak vidět,“ sdělil Dolina.

Svůj název získal měšťanský dům podle doktora Václava Payera, loketského rodáka, který jako první lékař popsal léčivé účinky karlovarských minerálních vod a zavedl pitnou léčbu. Ta přinesla Karlovým Varům jejich celosvětový věhlas.