Plno ale bývá v parných dnech i na nedalekém Novorolském rybníce, který je vybaven i písečnou pláží. Velmi oblíbené jsou proto některé zatopené bývalé lomy, kterých je hned několik kolem Růžového Vrchu a Otovic. K tomu nejznámějšímu, takzvané Jámě, je už ale od loňska ztížen přístup pro motorová vozidla. Vedení obecního úřadu v Otovicích se tak chrání před velkým náporem přespolních výletníků, kteří míří právě k této velmi oblíbené vodní přírodní ploše.

Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník"To, co nás opravdu trápí, je velký počet aut, která zajíždějí k Jámě. Proto jsme se rozhodli pro umístění omezující dopravní značky, kterou jsme dali ke sjezdu ze silnice k zatopenému lomu. Dovoluje vjezd jen vybraným držitelům patřičného oprávnění," říká starostka Stefana Švecová.

Dopravní značku nechala obec před Jámou umístit už v loňském roce. Starostce vadí, že jsou lidé schopni zajet autem až přímo k vodní ploše. "Bohužel, velký počet aut ovšem parkuje i na silnici vedoucí do Počeren, což se pochopitelně nelíbí policistům," konstatuje Švecová.

Nejen velké množství aut komplikuje užívání oblíbené vodní plochy. Lidé jsou nepořádní a nechávají kolem Jámy odpadky.

V posledních letech vyrostlo v sousedství Jámy mnoho rodinných domů. Plocha kolem zatopeného lomu ovšem podle starostky Švecové zůstává pro obec prioritní jako místo zeleně. "Okolo Jámy rozhodně nechceme povolit žádnou výstavbu, územní plán to ani neumožňuje. V něm to máme naopak vyčleněno jako prostor s přírodní zelení, který má především sloužit našim občanům," dodává.

Jámu využívají i nudisté. Jde o starý uhelný lom. Vážou se k ní i legendy. Jedna například říká, že má Jáma dvojité dno. Kdysi, v dobách totality, tam měl utonout malý chlapec. Potápěči ho nedokázali najít. Až pak prý zjistili, že pod dnem je další prostor. Tam prý údajně chlapce nalezli.