Po třech týdnech koaličních vyjednávání mají Karlovy Vary nové vedení města. Na včerejším jednání dokončila koalice K 20, kterou tvoří Karlovarská občanská alternativa (KOA), ALTERNATIVA, TOP 09 a Hnutí O co jim jde (OCJJ), jednání o koaliční smlouvě. „Podpis koaliční smlouvy spojený s tiskovou konferencí bude v úterý ve 12 hodin v Husovce. Po podpisu bude koaliční smlouva v plném znění zveřejněna,“ uvedl lídr KOA a budoucí primátor Petr Kulhánek. Dosavadní koalice ODS a ČSSD, která vedla město po čtyři roky, tak odchází do opozice.

A jak vypadá složení rady a kompetence vedení města?

Primátorem bude Petr Kulhánek (KOA), který bude mít v gesci finance a ekonomiku, kulturu, lázeňství a cestovní ruch. Pod primátora Kulhánka bude spadat také dotační politika, obchodní společnosti města, právní servis, vnitřní audit a kontrola, kancelář primátora, městská policie.

Prvním, tedy statutárním náměstkem primátora bude Jiří Kotek (ALTERNATIVA). Ten bude mít na starosti majetek, investice, technické oblasti a životní prostředí.

Náměstkem primátora bude Jiří Klsák (KOA), pod něhož bude spadat architektura a urbanismus, školství a tělovýchova, zdravotnictví a sociální věci včetně informačních technologií.

„Pod tajemníka magistrátu by měla být přesunuta doprava a úřad územního plánování,“ doplnil Kulhánek.

V městské radě budou zasedat Jaroslav Růžička (AlLTERNATIVA), Pavel Žemlička (KOA), Otmar Homolka (O co jim jde) a Milan Rusev (O co jim jde). Dvě jména za TOP09 budou doplněna po víkendu.

"K20 se shodla na sedmičlenném kontrolním výboru, kde bude místo předsedy a dvě další místa nabídnuta opozici, to znamená ODS, ČSSD a KSČM," uvedl Petr Kulhánek.

Finanční výbor zeštíhlí z jedenácti členů na devět a jeho předsedou bude člen TOP 09. Pět míst obsadí koalice a tři místa získá opozice.

„K20 je ve shodě, že bude redukován počet komisí minimálně o čtyři, některé další budou sloučeny a zřejmě jedna až dvě nové komise (popřípadě pracovní skupiny) vzniknou. To bude předmětem řešení po ustavujícím zastupitelstvu. V každé komisi budou nabídnuta místa také opozici,“ doplnil budoucí primátor.

Nová karlovarská vláda nebude mít jednoduchou pozici. Přestože dvě uskupení nové koalice K 20, KOA a ALTERNATIVA mají se správou věcí veřejných zkušenosti, byly v opozici, TOP 09 a Hnutí O co jim jde budou na magistrátu nováčky. Navíc má K 20 po ukončených jednáních s ODS těsnou většinu dvaceti mandátů v osmatřiceti­členném zastupitelstvu. Opozice ODS a ČSSD s KSČM disponuje osmnácti mandáty.

Kulhánek ale nepředpokládá, že by práci náměstkové a radní nezvládli. Naopak. „Jakmile začneme pracovat, možná získáme širší podporu,“ řekl.

Ani podle politologa Petra Boušky nebude správa města procházkou po promenádě. „V zastupitelstvu bude mít K 20 nejtěsnější možnou většinu dvaceti hlasů. Pokus začlenit ODS nebo její část do nové koalice byl oprávněným a prozíravým tahem, byl snahou zajistit městu politickou stabilitu. Narazil ale na problémy, se kterými se potýká ODS nejen v Karlových Varech – na klientelistické provázání s podnikatelskou sférou a neschopnost sebereflexe. Karlovarská ODS si plete koaliční potenciál s potenciálem vyděračským a do opozice se poslala sama netaktickým zvyšováním svých požadavků. Přecenila sílu svých sedmi mandátů a podcenila výsledek voleb jako celku,“ uvedl Bouška.

Podle politologa stojí před novým primátorem řada úkolů a neméně překážek. „Nová koalice je složena převážně z lidí, kteří nejsou v městské politice nováčky, ale s faktickým vedením města nemá většina z nich zkušenosti. Strany tvořící novou koalici sice spojuje opoziční étos a vůle po změně, nelze ale vyloučit programové a personální neshody, jinak by se patrně částečně sjednotili již před volbami. „Podnikatelé, regionální kmotři, chcete-li, přisátí na městský rozpočet, s volbami nezmizí a jejich vazby na politiky a úředníky také ne. Budou vytvářet silný tlak na křehkou koaliční většinu mnoha způsoby. Přesto má nové složení zastupitelstva šanci významně zlepšit život ve městě. Přinejmenším, být horší než odcházející garnitura, doufám, není v mnoha ohledech možné,“ zdůraznil Petr Bouška.