Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácení dřevin je nutným krokem

Karlovy Vary – Ořezané větve se nikomu nelíbí. Jedná se však o nezbytné kroky vedoucí k regeneraci zeleně.

12.4.2012 2
SDÍLEJ:

Keř v ulici Závodu míru ve Staré Roli byl také podroben ořezání. Nejedná se však o zásah, který by rostlinu zahubil.Foto: Deník/Zdeněk Hnízdil

Zeleň patří už odpradávna k neodmyslitelným doplňkům měst, které zjemňují jejich betonový ráz. Keře i stromy v parcích, alejích a zahradách, ale i volně rostoucí mezi domy jsou tak zanesením přírody mezi naše domovy. Karlovy Vary však každoročně nechají některé z těchto dřevin odstranit, nebo výrazně osekat.

„Mně osobně se to nelíbí. V těch stromech mnohdy hnízdí nejrůznější druhy ptactva a ty teď musejí hledat útočiště jinde. I samotné ořezané stromy pak nevypadají tak dobře, jako když měly košatou korunu,“ popsal své rozhořčení Radek Bouška z Karlových Varů.

Mnohdy se však jedná o nezbytné kroky, které jsou pro údržbu zeleně ve městě rozhodující. „Jde vždy o zdravotní řezy, které napomáhají regeneraci dřevin. Po skončení nevegetativního období se vždy na začátku dubna i v jeho průběhu vybírají dřeviny, které jsou odumřelé, nemocné a nebo vlivem přírodních podmínek poničené.

Někdy je důvodem k osekání rovněž přílišná rozměrnost určitého stromu či keře, kdy jeho větve pak příliš zasahují do vozovky, nebo do oken sousedních domů,“ řekla o situaci Hana Petrlíková ze Správy lázeňských parků.

„V momentě, kdy se konají takovéto zásahy, jsou vždy projednány s ochránci přírody. Bez jejich souhlasu se do toho nesmí nikdo pouštět. Jestliže si pak magistrát města žádá další výsadbu, je pověřená organizace povinna tak učinit. Jinak se tak dít nemusí,“ doplnil tiskový mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Lokalit, které čekají na takovéto průřezy nebo jim už byly podrobeny, je v Karlových Varech celá řada.

Jedněmi z nich jsou například ulice Závodu míru a Frimlova ve Staré Roli, dále okolí Vřídla a kostela svaté Maří Magdalény. Dalšími místy pak jsou i stromy kolem potoka Rolavy a u vodní nádrže v Čankově. „Kácení stromů u soutoku Rolavy s Ohří proběhlo v rámci údržby koryta těchto toků. V této lokalitě jsme museli kvůli plynulejšímu průtoku vody odebrat sedimenty ze dna, přičemž jsme potřebovali okolní břehy zbavit dřevin, abychom tam mohli vyslat těžkou techniku,“ doplnil Svejkovský.

„U rybníka v Čankově byly dřeviny pokáceny na bezpečnostní hrázi, kde neměly co dělat. Důvodem zde byly i obavy, aby kořenový systém stromů nenarušil statiku hráze,“ doplnil dále mluvčí Povodí Ohře.

„V současnosti jsme už s většinou prací hotovi. Další zdravotní průřezy chystáme dělat během letošního léta,“ dodala dále Petrlíková.

(hni)

Autor: Redakce

12.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Ilustrační foto.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení