Ještě do konce roku by Hroznětín mohl vědět, zda uspěje u Ministerstva zemědělství se žádostí o vybudování druhé etapy kanalizace a vodovodu v rekreační lokalitě Velký Rybník. Na této informaci závisí, zda se Hroznětín do akce vůbec pustí.

„Skutečnost je taková, že v současné době nemáme ani na spoluúčast na této zásadní investiční akci. Ale nevzdáváme se. Budeme zkoušet další možnosti. Otázkou tak zůstává, kdy se druhou etapu podaří rozjet,“ říká místostarosta Hroznětína Zdeněk Janský. Rozpočet obce je totiž 30 milionů korun, druhá etapa kanalizace a výstavby vodovodu počítá přitom s 15 miliony. V rámci první etapy se na systém napojilo 45 rodinných domů. Přípojka vyjde jednu domácnost na desítky tisíc korun. Konečná částka záleží na vzdálenosti domu od rozvodů a na tom, zda zájemci budou potřebovat šachtu.

Velkým problémem výstavby jsou finance. Rekreační lokality nejsou určeny pro trvalé bydlení, i když tam lidé trvale žijí. Dotační tituly jsou přitom cíleny právě na objekty trvalého bydlení. „Zkoušíme různé možnosti. Sháníme dotace i od Ministerstva zemědělství, myslíme si, že bychom mohli uspět. Obrátili jsme se v tomto případě na senátory, díky nimž by mohlo být vyjednávání jednodušší,“ dodává Janský. Výstavbu zastřešuje Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech. Vedle lokality Velký Rybník nyní řeší také kanalizaci a vodovod v karlovarské chatové oblasti Tašovice. I tam lidé bydlí už trvale a chtějí být napojeni. Akci mají v tomto případě spolufinancovat Karlovy Vary. „Zpracováváme projekt. Byli bychom rádi, kdyby byl na podzim hotový. Zatím máme všechna kladná stanoviska,“ upřesňuje náměstek ředitele Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Zdeněk Frček. Potvrzuje, že získat dotace na stavbu kanalizace a vodovodu v rekreačních oblastech je velký oříšek. Velmi vstřícný je podle něho Karlovarský kraj. „V jeho podmínkách nemusejí mít lidé obydlí trvalé, ale stačí, když ho užívají dlouhodobě,“ uvádí Frček. Karlovarský kraj letos poskytne na tyto akce stejný objem peněz jako v minulosti, a to 11 milionů korun. Jsou určeny pro obce a další žadatele například na výstavbu a obnovu čistíren odpadních vod, rekonstrukce veřejné kanalizace, ale i vybudování zdroje pitné vody a další. Příjem žádostí je nyní uzavřen. „Rozdělením dotací se bude zabývat rada kraje, následně pak krajští zastupitelé,“ říká krajský radní pro oblast životního prostředí Karel Jakobec.

Ilustrační foto.
Valika hledá hvězdy, v kraji totiž dál chybí pěstouni