Na to, aby vycizelovaly a zatraktivnily svou volební kampaň, jim už nyní zbývá pouhých sto dnů. Kandidátky jsou už schválené, lídři nominováni a celé volební martyrium se postupně rozjíždí. Strany a hnutí do Sněmovny vysílají současné poslance, další exposlance zase chtějí resuscitovat a jako magnet Sněmovna přitahuje komunální politiky, ale i ministry a zbrusu nové tváře. Kandidátní menu bude tedy výživné. Takže z koho budeme 20. a 21. října, kdy se volby do parlamentu konají, vybírat?

ANO ŤOKÁ

Lídrem kandidátky hnutí ANO je současný ministr Dan Ťok. „Jsem moc ráda, že naši nominaci na lídra přijal právě ministr dopravy,“ uvedla krajská předsedkyně ANO a hejtmanka Jana Vildumetzová. Ta si od ministra Ťoka slibuje pomoc v řešení všech dopravních problémů regionu, především dostavbu dálnice D6. „Kandidátku ANO v našem kraji jsme sestavili velmi pečlivě a s rozvahou na základě vzájemné dohody. Jsou na ní velmi kvalitní kandidáti v čele s ministrem dopravy, kteří mají dlouholeté zkušenosti z práce v komunální sféře, krajské politice i na centrální úrovni. Mám radost, že byla schválena a podpořena jednomyslně. Jsme tým, který táhne za jeden provaz, a přesně víme, čeho chceme společně dosáhnout,“ doplnila hejtmanka. Ta je na kandidátce na čtvrté pozici. Druhý je současný poslanec za ANO Roman Procházka, trojkou krajská zastupitelka Věra Procházková.

ČSSD VSADILO NA ŽENU

Kandidátku ČSSD povede současná poslankyně Markéta Wernerová. Dvojkou je chebská zastupitelka Eva Horná, trojkou rotavský radní Michal Červenka. Dokázali se tedy domluvit, i když zprvu to vypadalo, že sociální demokraté se v kraji vzájemně vybijí. Většina stranických matadorů své politické posty totiž postupně opouštěla. Například bývalým krajským náměstkům Jakubu Pánikovi a Petru Navrátilovi zlomilo vaz obvinění v kauze ROP Severozápad a zářící ostrovská hvězda, starosta Pavel Čekan, pohasla odvoláním z funkce, kandidátku ČSSD ale sestavila. „ČSSD v Karlovarském kraji má program rozvoje Karlovarského kraje, na kterém pracuje a nadále bude prosazovat na úrovni vlády České republiky,“ uvedla lídryně Markéta Wernerová. Za pilíře programu mimo jiné považuje zákony, které jsou důležité pro Karlovarský kraj, jasná pravidla pro přísun zahraničních investic či kritéria a podmínky pro podporu cestovního ruchu. A také programy, které kraji umožní zvýhodněné postavení. „Dosáhli jsme jich a chceme je dál rozvíjet,“ dodala Markéta Wernerová a jako příklad uvedla fakt, že Karlovarský kraj byl zahrnut do programu RESTART, který je vytvořen pro kraje znevýhodněné těžbou.

KSČM STOJÍ ZA BORKOU

Kandidátní listinu už má schválenou i KSČM. I zde zasáhla do debaty kauza ROP Severozápad, protože Sněmovna vydala policii ke stíhání současného poslance Jaroslava Borku, lídra kandidátky KSČM. „Jednoznačně jsme se za Jardu Borku postavili a nikdo z nás nevěří, že z jeho strany došlo k něčemu nezákonnému. Zatím nemám informaci o tom, že by mu bylo sděleno obvinění. Vzhledem k postoji a hodnocení situace krajským výborem schválil ústřední výbor kandidátku v předložené podobě,“ uvedl krajský předseda Josef Murčo. Dvojkou je Eva Valjentová, trojkou Josef Hojda.

Finanční prostředky na volební kampaň získá KSČM především z centra a částečně z rozpočtů jednotlivých krajů. Celorepublikově chce KSČM do kampaně vložit 30 milionů, což je podle Josefa Murča hluboko pod přípustný limit. Mezi priority volebního programu KSČM v kraji patří urychlení výstavby D6 a diskutovaná podpora Strategie hospodářské restrukturalizace kraje. KSČM se chce zaměřit i na stabilizaci zdravotnictví, především dorovnáním platů střednímu zdravotnickému personálu na úroveň státních nemocnic, a podpoří perspektivní optimalizaci školství včetně jeho propojení s trhem práce. V centru pozornosti komunistů je i podpora cestovního ruchu a lázeňství a práce pro lidi postižené útlumem těžby uhlí. „Zvláště důležitou oblastí je naše snaha o zamezení odlivu peněz z kraje a republiky generované těžbou lithia a doprovodných kovů. Nesmíme dovolit náš kraj dále tunelovat,“ doplnil Josef Murčo.

ZAHRADNÍ TOP 09

Kandidátka TOP 09 sází na výrazné osobnosti napříč celým regionem, jejichž lídrem je Petr Zahradníček, místostarosta Lokte a krajský opoziční zastupitel. „Témat do voleb je celá řada, od těch obecných, která nám velí hájit parlamentní demokracii a svobodu slova před nástupem oligarchů a komunistů k moci, až po ta lokální, jako je třeba ohrožení kvality života lidí a prostředí v souvislosti s chystanou těžbou lithia v Horním Slavkově, nebo nekompetentní rozhodování o platech sester v nemocnicích,“ uvedl Petr Zahradníček. Snahu o urychlení dostavby D6 považují kandidáti TOP 09 za samozřejmost. Kandidátku TOP 09 podporují na základě společné deklarace také Klub angažovaných nestraníků prostřednictvím bývalého místostarosty Chodova Stanislava Pochmana, nebo Koruna Česká prostřednictvím archeologa Martina Váni z Chyše. „Jsme jedinou parlamentní stranou, která dopředu otevřeně říká, že s KSČM ani ANO po volbách do koalice nevstoupíme, což ostatně potvrzujeme už nyní na úrovni našeho krajského zastupitelstva,“ říká Zahradníček v narážce na spolupráci ODS nebo Pirátů s hnutím ANO v Karlovarském kraji.

ODS SE ZVEDÁ ODE DNA

„Silný program, poctivá politika, stabilní země. Práce je nejlepší sociální program. S těmito hesly jdou do voleb občanští demokraté. Také ti museli v uplynulých letech čelit personálnímu vyprázdnění strany a vyklízeli jednu pozici na kraji i ve městě za druhou. Jenže ODS se nyní v průzkumech odráží ode dna, výrazně předhání i TOP 09, lídrem ODS do voleb je Jan Bureš, současný krajský radní pro zdravotnictví. Ten už si jednou post poslance parlamentu vyzkoušel a nyní se o přízeň voličů pokouší znovu. Dvojkou na kandidátce je Jan Svoboda, bývalý starosta Chebu, a trojkou Pavel Janus. Na čtvrtém místě kandiduje karlovarský Petr Bursík, bývalý náměstek primátora.

STAROSTOVÉ A LIDOVCI

Petr Kulhánek, primátor Karlových Varů, KOA, navržen STAN, za ním Oľga Haláková, krajská předsedkyně KDU-ČSL, navržena KDU-ČSL, za níž následuje Miroslav Plevný, děkan Ekonomické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, navržen STAN. To je první trojka kandidátky koalice STAN + KDU ČSL. Programové priority definovala jasně a stručně: vzdělávání, cestovní ruch, infrastruktura (strukturálně postižený region).

REALISTÉ: VOLEBNÍ PREMIANTI

Lídrem pro Karlovarský kraj za politickou stranu Realisté je předseda Karlovarského klubu Realistů Tomáš Ševčík. „Tomáše Ševčíka jsme navrhli a shodli se na jeho osobě velmi jednotně, pak již bylo třeba jen potvrzení sborem zakladatelů Realistů,“ konstatoval koordinátor Realistů pro Karlovarský kraj Roman Sýkora a dodává: „Karlovarský lídr Tomáš Ševčík je zkušeným podnikatelem, známou regionální osobností, která dokáže oslovit potenciální voliče Realistů.“ Sám Tomáš Ševčík přijal tuto pozici a bilancoval: „Za pětadvacetiletou éru mého podnikatelského působení jsem byl svědkem počáteční euforie a následného zhoršování podmínek pro podnikání, práci i život v naší zemi. Proto bych rád přispěl ke zlepšování života u nás. K tomu mě inspirovala hlavně osoba mentora Realistů Petra Robejška a jeho názory.“ Další pořadí na kandidátce Realisté zatím neprojednali. Lze tak předpokládat, že osobnosti na prvních několika místech budou známy ještě před termínem odevzdání kompletní kandidátky v srpnu.

PIRÁTI ŤUKAJÍ NA DVEŘE SNĚMOVNY

Těsně před vstupem do Sněmovny zatím podle volebních průzkumů zůstává Česká pirátská strana. Jenomže i ta může překvapit. Vždyť se po minulých krajských volbách Piráti stali členem krajské koalice. Do letošních sněmovních voleb je povede mariánskolázeňský starosta Petr Třešňák, dvojkou je Barbora Hradečná a trojkou Jindřich Čermák. „Předposlední místo kandidátky patří karlovarskému krajskému radnímu Josefovi Janů.