„Podle mého to nic nevyřeší, je to s křížkem po funuse," řekl starosta Jenišova Ivan Truksa. Ten oslovil i právní kancelář. „Ta mi však řekla, že s tím, že se tady bude těžit, už nic udělat nelze," dodal starosta.

Opozice však vše vidí jinak. „Máme připravené další kroky, které budou následovat. Podali jsme už celou řadu stížností a dále hlídáme všechny podmínky, které musí společnost Sedlecký kaolin dodržovat," řekl zastupitel Ladislav Braun. Mezi to například patří i hlídání mostu, který má limit 20 tun. „Jezdí po něm však daleko těžší auta," vysvětlil Braun.

Sjednat referendum s otázkou: Souhlasíte s těžbou kaolinu v katastrálním území Jenišov?, byla přitom těžká práce.

„V rámci voleb uspořádat referendum nejde," argumentoval nejprve starosta na řádném zastupitelstvu. O týden později na mimořádném zastupitelstvu však zvedl ruku pro návrh referenda. „Přijde mi to jako politický boj před volbami. Žaloba by měla směřovat na investora, který jim prodal pozemky, neboť o tom, že je tu kaolin, se ví dlouho a rozhodnutí o těžbě už padlo," řekl starosta.

„Starosta i po téměř ročním intenzivním odporu občanů stále 'pracuje pro důl a těžaře' a nezastupuje zájmy občanů, kteří si těžbu v obci nepřejí," říkají zástupci spolku Zdravé životní prostředí Jenišov.

„Jako vše, má i toto své plusy a minusy. Mezi ty patří například peníze pro obec. Naopak si myslím, že bát se znečištění z těžby není třeba. Jediné znečištění bude při transportu vytěženého kaolínu, a ne při jeho těžbě," vysvětlil starosta. Ten také doplnil, že podobné referendum proběhlo i v Mírové, kde řeší stejný problém. „Nemělo to vliv, krom rozhádání obce. Vše totiž jede dál," uvedl Truksa.

„Kaolinový důl nemá kousek od lázní co dělat. Stát má stát za občany, toto není možné," rozčiloval se Braun, který podotkl, že žaloba je až poslední možností postupu při zabránění těžbě.

Co si přejí samotní občané, se dozvíme až 11. října, kdy bude skončeno referendum. „Chtěli ho, mají ho mít. Jen to drobně musíme finančně a organizačně vyřešit. Podle prvních odhadů by to mělo obecní kasu vyjít na deset až třináct tisíc korun," uzavřel starosta.