Již skoro rok řeší politici a policie obvinění, která snesl na představenstvo karlovarské teplárny zastupitel Jiří Kotek. Na základě jeho informací bylo zahájeno vyšetřování, které stále pokračuje. Z materiálů, které má redakce DENÍKU k dispozici vyplývá, že smyslem těchto trestních oznámení je najít cestu, jak prohlásit novou nájemní smlouvu uzavřenou mezi společností Karlovarská teplárenská, a.s. a společností Karel Holoubek – Trade Group v roce 2010 za neplatnou.

V právním manuálu se například uvádí: „Město Karlovy Vary, jež je jediným akcionářem společnosti, považuje smlouvu za nevýhodnou. Předmětem tohoto dokumentu je proto rozbor možností zneplatnění uvedené smlouvy a s tím spjatých rizik. Obáváme se ovšem, že této argumentaci naše soudy nevyhoví. Lze předpokládat, že v případném sporu dojde soud k závěru, že požadavky zákona o obcích zavazují jen její představitele, nikoliv již obchodní společnosti, jejichž společníky obec je. To by znamenalo, že představitelé města sice pochybili, když na valné hromadě Karlovarské teplárenské, a.s. smlouvu o nájmu schválili, představenstvem uzavřená smlouva je přesto platná.“

V dalším odstavci se píše: „Existuje ovšem jiná možná cesta k dosažení neplatnosti předmětné smlouvy: pokud by se ukázalo, že Karel Holoubek v době, kdy byl předsedou představenstva Karlovarské teplárenské a osobou, která tuto společnost ovládala, skrytě vyváděl prostředky Karlovarské teplárenské mimo tuto společnost a tím uměle zhoršoval její hospodářské výsledky. Znamenalo by to, že společnost Karlovarská teplárenská uzavřela smlouvu o nájmu podniku v omylu. To by pak způsobilo relativní neplatnost nájemní smlouvy.“

Trestní oznámení byla podána zejména na vyvádění finančních prostředků formou reklamního plnění ve vztahu k mládežnickému hokeji a na konzultační a poradenské služby, které Karlovarské teplárenské poskytoval poradce společnost Helior, a.s. ve vztahu k nákupu emisních povolenek a kontrole účetních dokladů v částce 3 mil Kč ročně.

Kromě podnětu k trestním oznámení byl zadán i audit za 750.000 Kč., který byl v minulých dnech dokončen.

„Karlovarskou teplárenskou převzala společnost Karla Holoubka v roce 2002, a to formou pronájmu akcií. V té době nevykazovala městská společnost zisk a byla přezaměstnaná. Od roku 2002 do roku 2010 získalo město na nájmu 85,5 mil Kč a dalších 58,8 mil Kč na dividendách,“ uvádí ve své zprávě Karel Holoubek a dodává: „Dividenty nebyly vůbec plánované, podařilo se nám mimo jiné vydělat slušné peníze na zobchodování emisních povolenek, a to právě díky Helioru, který dokázal v této oblasti získat rychlé informace. Emisní trh s povolenkami zavedl Brusel, následně vznikla spekulativní energetická burza, kterou si nikdo z nás nevymyslel. Bylo nutné emisní povolenky buď nakoupit nebo je v případě přebytku prodat. Nám se podařilo je prodat velmi výhodně, přesně den před pádem energetické burzy, jen v České republice přišly firmy o 5,4 miliardy korun na tomto obchodě, my jsme naopak dokázali vydělat, a to jak pro nás, tak pro město, jinak by dividendy tak veselé nebyly,“ říká Karel Holoubek a pokračuje: „S karlovarskou teplárnou velmi úzce souvicí také cena tepla, kterou za tuto službu uhradí řadový odběratel. Podle statistik se cena za teplo pohybuje lehce nad průměrným středem této služby v České republice. Zdroj pro karlovarskou teplárnu poskytuje Sokolovská uhelná.“

V současné nájemní smlouvě, která je platná od roku 2010 se společnost Karel Holoubek – Trade Group zavázala hradit částku 15 mil korun ročně. „Podle nové najemní smlouvy, která je zcela v souladu se zákonem platíme o 5 mil Kč ročně více, než bylo v předchozím období,“ dodává závěrem Karel Holoubek.