Během letošního Zahájení lázeňské sezony ve dnech 4. až 6. května je kromě tradičního programu připravena také řada zajímavých akcí a novinek.

„Předskokanem slavností bude speciální koncert, který se uskuteční již v dubnu. V neděli 29. dubna je připraven koncert holandského orchestru Koninklijke Harmonie Roermond pod vedením dirigenta pana Theo Schreursa. Padesátipětičlenné hudební těleso vystoupí od 15 hodin v Mlýnské kolonádě. Orchestr byl založen v roce 1775 a patří mezi velmi známé a úspěšné v Holandsku. Na programu koncertu je klasická i moderní hudba evropských skladatelů,“ uvedla Michaela Kousalová, mluvčí karlovarského magistrátu.

Těsně před vypuknutím oslav je na 3. května připravena vernisáž výstavy „Přírodní léčivé zdroje Karlových Varů a Františkových Lázní“ v Galerii na ochozu Vřídelní kolonády. Zahájení výstavy bude v 16 hodin a vstup je zdarma.

„V pátek 4. května večer je připraveno promítání v Letním kině. Pod širým nebem budou moci diváci zhlédnout irský dramatickoromantický snímek ONCE, v hlavních rolích: Glen Hansard, Markéta Irglová a další. Promítání začíná ve 21.30. Vstup je zdarma,“ informovala mluvčí.

Do doprovodného programu je na sobotní večer 5. května od 19.30 hodin zařazeno představení Činohry Karlovarského městského divadla s názvem Komedie potmě. Vstup na toto představení bude zdarma a zájemci si mohou lístky od dnešního dne vyzvedávat na pobočce Infocentra města Karlovy Vary na Dolním nádraží.

„Kromě tradičního svěcení pramenů bude jistě v sobotu 5. května velkým lákadlem pro návštěvníky průvod Karla IV. a jeho družiny. V minulých letech vycházela družina z Goethovy stezky, letos však bude začátek průvodu nově od Letního kina. Ještě před samotným vykročením budou mít lidé od 14 hodin možnost vyfotit se s Karlem IV., koňmi nebo rytíři. Královská družina se od Letního kina vydá na cestu městem ve 14.45. Projde Goethovou stezkou k Císařským lázním, dále bude průvod pokračovat na Starou Louku, ulicí Lázeňskou k Tržní kolonádě, dále pak k Mlýnské kolonádě a Sadovou a Zahradní ulicí kolem budovy hlavní pošty dojde do Smetanových sadů, do svého historického ležení, kde budou probíhat ukázky šermířských soubojů a historických tanců až do 18 hodin. Průvod krále Karla IV. bude mít bezmála 100 členů v historických kostýmech a zbroji. Na čtyřech koních pojedou jezdci, a to král s doprovodem. Jeho kancléř půjde v kostýmu pěšky. Královské procesí se na své cestě třikrát zastaví. První zastávka bude na louce u Letního kina, předcházet jí bude vystoupení historických tanců. Další dvě zastavení proběhnou na Divadelním náměstí a na Mlýnské kolonádě. Zde by se měl král Karel IV. pozdravit s primátorem města, kterému králův kancléř přečte zdravici,“ doplnila Kousalová.

Sobotní odpoledne zpestří také Food festival Karlovy Vary, který začne na prostranství před hotelem Thermal v 11.30.

Návštěvníci se mohou těšit také na Jarní porcelánové trhy před Grandhotelem Pupp. Ty se konají v pátek 4. května od 10 do 18 a v sobotu od 9 do 17 hodin.

„Zahájení lázeňské sezony se mi vždy velmi líbí. Doufám, že se i letos vydaří. Program mě velmi zaujal,“ pochvaloval si Jiří Novotný z Karlových Varů.