Třídenní celoměstské slavnosti se budou konat od 6. do 8. května a Karlovy Vary doslova promění v zážitkové a magické město, které letos vzdává hold svému zakladateli a vladaři Karlu IV. „Kvůli tomu letos zahajujeme lázeňskou sezonu ve větším stylu, program bude velkolepější a vzpomínkové akce na Karla IV. se prolnou i celým rokem," uvedl primátor Petr Kulhánek. A tomu odpovídá i cena. Rozpočet letošního zahájení lázeňské sezony činí 2,7 milionu korun. S tím ovšem městu pomohou i podnikatelé, a to nejen finančními příspěvky, ale i nepeněžitým plněním, například poskytnutím ubytování a podobně. Hlavním partnerem města na tuto slávu je podle primátora Kulhánka společnost Karlovarské minerální vody.Už tradičního žehnání pramenů se ujme apoštolský nuncius Monsignore Giuseppe Leanza, na slavnostní večer s předáváním cen města a čestného občanství se dostaví řada významných hostů, velvyslanci, členové vlády České republiky a obou komor Parlamentu a zástupci partnerských měst Karlových Varů.

Již počtvrté se mezi největší hity tohoto výjimečného víkendu zařadí videomapping. Audiovizuální show se tentokrát odehraje na fasádě Alžbětiných lázní. Chybět nebude Food Festival Karlovy Vary, tradiční svátek vyznavačů kvalitní gastronomie. Na různých místech bude znít hudba všech žánrů, hudební hvězdou bude zpěvačka Dasha, která v doprovodu kapely Pajky Pajk a Karlovarského symfonického orchestru představí projekt „Dasha Symphony".

Město nezapomnělo ani na rodiny s dětmi. Zábavu se soutěžemi najdou na Dvoře Karla IV. před hotelem Thermal. Do programu je také zařazeno vystoupení jedné z nejpopulárnějších českých skupin současnosti, skupiny Slza.

„Činohra Karlovarského městského divadla nabídne v předpremiéře ukázky ze zbrusu nového kusu „Karel IV. aneb strasti Otce lasti" z autorské dílny režiséra Jiřího Seydlera, s Alešem Hámou a Terezou Kostkovou v hlavních rolích," uvedl náměstek Jiří Klsák. Její premiéru mohou pak lidé zhlédnout 14. května, tedy v den narození vladaře Karla IV.

Město nechalo u příležitosti tematického zahájení lázeňské sezony vyrobit pamětní mince s portrétem Karla IV. a logem Karlových Varů. Mince obdrží významní hosté a partneři slavností, budou také v prodeji v pobočkách infocentra města. Autorem mincí z mosazi i raznice potřebné na jejich výrobu je kovář Jaroslav Veselý. Za pomoci této raznice si budou moci lidé vlastnoručně vyrobit stejné mince z hliníku na řemeslném jarmarku ve Smetanových sadech.

U zhruba čtyřiceti stánků budou k vidění ukázky historických řemesel, na děti čekají dětské tvořivé dílny, kde si děti vyrobí např. loutky, ozdoby pro princezny nebo královské koruny.