Tento projekt určený pro mladé a nadějné pěvce z celého světa letos napíše už svoji třiapadesátou kapitolu. „Našimi soutěžícími v minulosti byly takové hvězdy operního nebe jako Gabriela Beňačková, Dagmar Pecková, Magdaléna Kožená, Eva Urbanová nebo Adam Plachetka. Těm všem jsme pomáhali nastartovat jejich kariéru, a proto očekáváme, že i letos budou mezi soutěžícími pěvci, kteří se v blízké budoucnosti představí na těch nejprestižnějších světových divadelních a operních podiích,“ uvedl ředitel pořádajícího Mezinárodního pěveckého centra v Karlových Varech Alois Ježek.

Do Karlových Varů letos zamíří rekordních 106 pěvců z šestadvaceti zemí světa. Nejpočetnější skupinu tvoří samozřejmě české naděje, společně se Slováky a zástupci Ruska. Jako zajímavost lze uvést pěvce z Tchaj-wanu, Tatarstánu, USA a třeba i Indonésie. „Zde je třeba ale poznamenat, že výkonosti soutěžících jsou velmi rozdílné a bohužel občas zjistíme, že někteří účastníci neznají dobře styly písní a nejsou dobře připraveni. I proto má porota právo přerušit jejich výkon,“ pokračuje ředitel centra a dodává, že porota soutěže je každoročně složena z opravdových odborníků, kterým předsedá slovenský tenorista Peter Dvorský.

Pořádání soutěže je samozřejmě velmi prestižní událostí a také propagací města a celého regionu. „Jsme velmi rádi, že se takovéto akce ve městě konají a pokud mají takto dlouhou historii je třeba je podporovat a přát si, aby se dařilo i dalším ročníkům a jednou soutěž oslavila například i sto let svého trvání,“ doplnil končící náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák.

Novinkou letošního ročníku je kategorie Operní naděje, která je poprvé mezinárodní a celou soutěž otevře v pátek 9. listopadu. Následovat budou první a druhá kola kategorií Junior, Opera a Píseň, která se uskuteční v sále Alžbětiných lázní. Finálová kola a slavnostní galakoncert laureátů soutěže se pak budou konat v Karlovarském městském divadle a to ve čtvrtek 15. a v pátek 16. listopadu.

„Finálová kola a galakoncert doprovodí Karlovarský symfonický orchestr pod vedením dirigenta Františka Drse,“ dodal na závěr Alois Ježek s tím, že nejlepší pěvci mají vedle finanční odměny zajištěno hostování ve všech našich národních divadlech a někteří dostanou šanci nastudovat operní role i v zahraničí.

Roman Kořinek