Je tomu čtyři týdny, co došlo k požáru obytného domu v karlovarské Moskevské ulici. Plameny tehdy zcela pohltily střechu objektu, všichni obyvatelé domu museli do náhradního ubytování. V době vypuknutí požáru spali a přivolaní strážníci, kteří na místo dorazili jako první, je museli budit bušením do oken. V domě jsou obývané čtyři byty. I když žádný nezasáhly plameny, byly při hašení vytopeny. Nejvíce byl poničen přízemní byt, který stále není k užívání. Na střeše od požáru intenzivně pracují tesaři a klempíři, kteří mají pro obyvatele domu dobrou zprávu, nová střecha by už za pár dnů mohla být hotová.

"Ve vyšetřování, co mohlo být příčinou požáru, se stále pokračuje. Hasiči ale vyloučili cizí zavinění, zřejmě došlo ke zkratu," říká zástupce jednatele domu Jan Havel. Právě on sehnal všechny potřebné řemeslníky. "K požáru došlo v noci z pátku na sobotu 29. října. Už v pondělí jsem tu měl lidi na střechu z firmy KPT. která nám vyšla neuvěřitelně vstříc. Okamžitě začali pracovat, aby lidé měli zase střechu nad hlavou. Ta shořela celá a musí se dělat kompletně znovu, včetně krytiny i trámů," vysvětluje zástupce jednatele domu.

Adventní věnce aranžují květinářky z karlovarského květinářství Nadi Zichové už dlouhé roky. Přiznávají, že v jednoduchosti je ta pravá krása.
Inspirujte se při výrobě adventních věnců. V kurzu jsou přírodní materiály

Hořet začalo v půdním prostoru, kde nikdo naštěstí nebydlel. Jen nová střecha bude stát milion korun. Havel celkovou škodu ale odhaduje na dva miliony. Lidé zatím nemají jistotu, že jim ji proplatí pojišťovna. "Kromě střechy to nejvíce odnesl přízemní byt, kde bydlí Češka žijící v Americe. Ten byt před požárem měla akorát po kompletní rekonstrukci a právě přijela do Čech, aby ho převzala. Jen pro představu - co jsem slyšel, tak na hašení bylo použito osm cisteren vody," pokračuje zástupce jednatele. Povzdechl si, že zásah hasičů komplikovala zaparkovaná auta. Před domem je totiž umožněno stání, a tak se hasiči nemohli s plošinou k domu řádně dostat. Kdyby tomu tak nebylo, škody by možná podle něho mohly být mnohem nižší.

Lidé z domu nejenže přišli v tomto nevlídném počasí o střechu nad hlavou, navíc si nemohli ani do čtvrtka zatopit. "Kotle byly zaplavené a plynaři nás varovali, že pokud je kotel plný vody, nesmí se zapalovat. Až teď jsme mohli dům zase začít temperovat," konstatuje Havel, který si nemůže vynachválit součinnost všech, kteří se na opravě domu podílejí - od klempířů a tesařů, přes kominíky, plynaře i zedníky, až po chomutovskou firmu Sanace, která se specializuje na odstraňování škod po požárech a spolupracuje s pojišťovnami. "Provedli úklid, odvezli nepořádek. Velmi nám při všem pomáhali," dodává.