Šimara tak Šikšinovi oplatil porážku ze sedmého kola kvalifikačního turnaje a postaral se o dosud největší úspěch českého go. Šikšin byl jasným favoritem a vítězství našeho hráče očekávali jen ti největší optimisté. Úspěch českého go dále potvrdil aktuální mistr republiky Ondřej Šilt, který zvítězil v partii o 5. místo.

„Poté co mi vůbec nevyšla soutěž týmů, snažil jsem se maximálně koncentrovat na individuální soutěž. A podařilo se!" zpovídal se šťastný vítěz bezprostředně po partii.

Finálová partie byla vyvrcholením čtrnáctidenního Evropského go kongresu, který se tradičně koná v tomto termínu. Němečtí pořadatelé letos přivítali téměř tisíc účastníků.

„Česká republika měla jako jediná země dva hráče v osmičlenném play-off finále. Potvrdila tak statut přední evropské goové země, který naznačila stříbrnou medailí v soutěži týmů před dvěma týdny. Výsledky našich hráčů jsou velkým příslibem před blížícími se Světovými hrami duševních sportů v Lille," řekl Vladimír Daněk, předseda České asociace go.

Go (čínsky wej-čchi/weiqi, korejsky baduk) je nejstarší strategická desková hra na světě. Vznikla před více než 4 000 lety v Číně, později se rozvíjela v Japonsku jako součást umění samurajů. Cílem hry s jednoduchými pravidly a obrovským množstvím kombinací je získání území a soupeřových kamenů. Go dnes hraje ve světě více než 60 milionů lidí. Čeští reprezentanti patří k evropské špičce.

Výsledky: 1. Šimara (ČR), 2. Šikšin (Rusko), 3. Lisý (SR), 4. Debarre (Francie), 5. Šilt (ČR), 6. Törmänen (Finsko), 7. Surma (Polsko), 8. Burzo (Rumunsko).