Ta má nyní jednadvacet mandátů. S ODS a KDU-ČSL by získala navíc čtyři mandáty a vytvořila tak většinu v krajském zastupitelstvu. "Na dnešním jednání s ODS a KDU- ČSL , jehož se zúčastnili STAN, Piráti, Místní, SNK1 i část VOK jsme vyslechli jejich nabídky a setkáme se znovu zítra večer," uvedl lídr STAN Petr Kulhánek. Nabídku ODS a KDU-ČSL vyhodnocují podle Vojtěcha Fanty také Piráti. Pokud by se tyto strany a hutí dohodly, pak by vítězné hnutí ANO skončilo v opozici.

Koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Strany soukromníků v Karlovarském kraji odblokuje patovou situaci

S ohledem na prodlužující se jednání o možnosti koalice v našem kraji se koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Strany soukromníků rozhodla přerušit jednání o sestavení většinové koalice s vítězem voleb ANO. Přestože jsme se po celou dobu snažili udržet politickou kulturu na vysoké úrovni a ctít vítěze voleb, situace nastavená dalšími politickými stranami zatím neumožňuje toto řešení.

Přijímáme výzvu k jednání doručenou koalicí STAN a Piráty, kterou podporuje v tuto chvíli 21 budoucích zastupitelů. Z našeho pohledu není ale nejdůležitější shromáždit početní většinu 23 mandátů. Neméně důležitým úkolem jakékoli vládnoucí koalice bude nalézt i programovou shodu a postavení funkčního modelu spolupráce. Zatím je pro nás těžko představitelná funkční koalice zatížená osobními antipatiemi a vymezování se proti konkrétním osobám, kterého jsme byli svědky v uplynulém měsíci.

Z tohoto pohledu je naší skutečnou devízou, že do dalšího vyjednávání vkládáme kvalitní a odborné kandidáty s čistým morálním kreditem, kteří se mohou opřít o dlouholetou zkušenost komunálních politiků. Do vyjednávání vstupujeme jako koalice ODS a KDU - ČSL s podporou Strany soukromníků a námi navrhované řešení je podporováno i Karlovaráky Václavem Skuhravým, MUDr. Brdlíkem a Jitkou Pokornou zvolenou za SNK1. Naše vyjednávací platforma tedy zastupuje sedm zastupitelských mandátů.

S ohledem na možnost prosazení programu, za který byli naši kandidáti zvoleni, a současnou vyhrocenou situaci v rámci polarizace ze strany některých politických subjektů, vstupujeme i do tohoto jednání s požadavkem na nominaci kandidáta na hejtmana a odpovídající zastoupení v budoucím koaličním modelu. Jedná se o zachování našeho současného postoje, který bude řešením současné vypjaté situace.

Jsme přesvědčeni, že nabízíme neutralitu a klidnou sílu, která by mohla uklidnit rozjitřené emoce a vztahy, která nabízí nyní tak žádoucí kompromis pro dosažení výsledku a která by mohla oslovit většinu. Věříme, že výzvy k odpovědnosti a upozadění osobních cílů jednotlivců jsou myšleny vážně a tedy má smysl podpořit náš postup vedoucí jednoznačně k cíli při utvoření většinové koalice v Karlovarském kraji.

Ing. Karel Jakobec, lídr kandidátky ODS/KDU-ČSL s podporou Strany soukromníků

Budeme aktualizovat