Karlovarská krajská nemocnice Karlovy Vary (KKN) vyhlašuje od středy 21. prosince zákaz návštěv. Důvodem je vysoká nemocnost způsobená hned několika viry. V Karlovarském kraji aktuálně řádí nejen chřipka, ale i RS viry a covid - 19. Jak Deník informovala mluvčí nemocnice Markéta Singerová, zdravotníci KKN na RS viry pozitivně testovali hned několik hospitalizovaných pacientů.

"Jsme nuceni přistoupit k opatření, kdy musíme vyhlásit zákaz návštěv. I za této situace ale platí výjimky pro návštěvy v mimořádných případech. Pokud přece jen půjde někdo navštívit pacienty, musí počítat s použitím respirátoru," uvedla mluvčí Singerová.

Aktuální ceny vybraných komodit.
Pět z devíti základních potravin je v Česku levnějších než v Německu

V současné době se sešly v kraji tři virová onemocnění, která mají podobný průběh a příznaky. Rozpoznat, o jaký typ jde, pomohou laboratorní testy. "Máme tu pacienty s covidem, těžkými chřipkami, ale i RS viry, které nám testy potvrdily jak u dětí, tak u dospělých. S RS virem jsme tu měli jeden těžší případ u pacienta po transplantaci. Některé děti s RS virem jsme museli ventilovat HFNO," upřesnila Singerová. HFNO je vysokoprůtoková kyslíková nasální terapie.

Rozeznat onemocnění lze bez laboratorních testů je velmi obtížné. Přesto má ale třeba RS virus některé typické příznaky. "Jde po dýchacích cestách a tím zabraňuje volnému dýchání, což může následně způsobit zápaly plic a zápal průdušinek. Pacienty s covidem - 19 nyní často trápí i průjmy," vysvětlila Singerová.

Záznamy, které na svém FB profilu zveřejnil Jan Chvátal.
Ašský radní Michal Zabloudil odstoupil kvůli své minulosti v Stb

Jak připomněla, kvůli vysoké nemocnosti je aktuálně zcela naplněno dětské oddělení, kam míří především kojenci a děti do tří let, kteří mají problémy s dýcháním a nálezy na průduškách. Pokud je to možné, snaží se je lékaři propouštět po třech dnech domů.