O tři tisíce korun více zaplatí v průměru za celý příští rok domácnosti v Karlových Varech za teplo, které získávají od Karlovarské teplárenské (KT). Zdražení měsíčně v průměru vychází na 250 korun. O vývoji cen bylo 8. prosince informováno představenstvo KT, kterou má v pronájmu společnost Trade Group podnikatele Karla Holoubka.

"Cena jednoho gigajoulu se zvyšuje o 99 korun včetně DPH. Vzhledem k tomu, že jedna domácnost v průměru spotřebuje třicet gigajoulů za jeden rok, vychází zdražení na domácnost v průměru na 250 korun měsíčně," uvedl prokurista KT Roman Miarka.

Zdůraznil, že navýšení cen bylo nevyhnutelné vzhledem k tomu, jak rostou jednotlivé vstupy. V případě Karlovarské teplárenské totiž nejde jen o ceny elektřiny a plynu, ale také emisních povolenek. "Jen jejich cena se oproti roku 2021 zvýšila o 217 procent, elektřiny o 230 procent a plynu dokonce o 370 procent," upřesnil ředitel Miarka.

Dost podstatnou roli při stanování cen sehrálo také memorandum o centrálním zásobování teplem, které letos v lednu podepsala města Karlovy Vary, Chodov a Nová Role s teplárenskými společnostmi. "V tom byl dán závazek, že cena tepla v regionu se bude držet na rozumné úrovni," připomněl Miarka.

Podobně jako v Karlových Varech, tak i v Ostrově bylo nakonec zdražení, které se promítne do rozpočtů domácností na rozdíl od těch, které jsou odkázány na velké dodavatele, podstatně menší. Nárůst cen v Ostrově je téměř stejný jako jako v Karlových Varech, a to o 240 korun měsíčně. V Ostrově ale na rozdíl od Karlových Varů bylo důvodem zdražení navýšení cen biomasy, kterou využívá Ostrovská teplárenská.