Nemoc bluetongue, neboli katarální horečka ovcí, se od včerejška vážně dotýká i zemědělců z bývalého karlovarského okresu. Nemoc byla zjištěna v řadě případů u německého dobytka, a to v těsné blízkosti hranic s Českou republikou. Do pásma nutného dozoru, který čítá v poloměru sto padesát kilometrů, bylo v pondělí zařazeno zatím jen Sokolovsko a Chebsko. Nemoc se však od začátku týdne rozšířila, a tak jsou v karanténě i zvířata z Karlovarska.

„Dnes přišlo nové nařízení, že karanténa se rozšiřuje i na karlovarský okres. Pro zdejší zemědělce to znamená, že hospodářská zvířata musí po dobu nařízení zůstat v pásmu dozoru. Nesmí je tak vozit na jatka mimo karanténu, to se týká i obchodu se zvířaty,“ uvedla včera ředitelka Krajské veterinární správy Karlovarského kraje Mária Slepičková. Takový zásah však může zemědělcům způsobit vážné ekonomické problémy. „Dobytek nemůže za hranice karantény. V kraji přitom nejsou jediná jatka. Jsou tu sice dvě malá jatka, ta mají však povolení na porážku maximálně deseti kusů hospodářských zvířat týdně. V kraji je ale dvacet tisíc kusů dobytka,“ upozornil ekologický zemědělec a ředitel Střední zemědělské školy v Dalovicich Zdeněk Perlinger.

Podle něho přitom právě nyní mají majitelé dobytka takzvané žně. Právě v této době se totiž hospodářská zvířata nejčastěji prodávají. „Farmářům tak nezbude nic jiného, než si nechat dobytek doma. Kam ho má ale ustájit, když s ním nepočítal? Může tak dojít k zásadním problémům s kapacitou, ale hlavně s krmením. To totiž nemusí vůbec stačit,“ vysvětlil ředitel Perlinger.

Podle ředitelky Slepičkové bude karantény trvat nejméně šedesát dnů. Veterinární správa má však pro zemědělce i v těchto zlých dnech přece jen jednu lepší zprávu. „Bude jim udělovat výjimky pro pohyb se zvířaty mimo karanténu. Týká se to převozu na jatka, místní porážky a místního obchodování. Každý zemědělec o to musí ale osobně zažádat. Po podrobném prošetření mu pak můžeme udělit výjimku,“ upřesnila Slepičková.

Samotní zemědělci mají z omezení velké obavy. „Zastihlo nás v momentu, kdy se nejvíce prodává mladý dobytek. Na podzim přitom každý z nás čeká na peníze. Pro farmáře hospodařící pouze v živočišné výrobě je to v tomto období jediný zdroj příjmů. Máme strach, že se kvůli tomu výroba prodraží,“ poznamenal zemědělec Jiří Kubernát. Případ už mají řešit i úředníci z Bruselu. Pomoc přislíbil i ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Pokud bude karanténa trvat delší dobu, ministerstvo přislíbilo zemědělcům kompenzace,“ dodala ředitelka Zemědělské agentury Jitka Kočová.