58. ročník karlovarského festivalu vzdá mimo jiné hold jednomu z nejúspěšnějších českých herců Ivanu Trojanovi.

„Bál se, aby to nevypadalo jako protekce, ale rád bych řekl, že to tak není. Ivan patří k našim nejúspěšnějším filmovým i divadelním hercům a v branži se pohybuje celé čtvrtstoletí. Má sedm Českých lvů a řadu nominací. To je, myslím, dostatečný argument,“ komentoval s úsměvem rozhodnutí o ceně prezident festivalu Jiří Bartoška, který se na setkání s médii dostavil osobně. Natáčení dalšího filmu Teorie tygra, kde hraje Bartoška hlavní roli, sice před několika dny režisér Radek Bajgar opět odložil, herec se nicméně v úterý cítil ve společnosti svých kolegů a novinářů dobře a na festival se těší.

Na počest Trojana bude v Karlových Varech uveden starší snímek Karamazovi, který natočil s Petrem Zelenkou (a za nějž byl nominován na Českého lva), a také divadelní novinka Žáby, kterou speciálně pro herce napsal a nastudoval k jeho letošním 60. narozeninám stejný režisér.

Ivan Trojan převezme ve Varech Cenu prezidenta:

Fotogalerie: Ivan Trojan převezme ve Varech Cenu prezidenta

V rámci obnovených premiér zrestaurovaných českých filmů se letos připomenou Stíny horkého léta, drama Františka Vláčila z roku 1977. „Jsem potěšen, že tu přivítáme i četnou hereckou delegaci k filmu: Juraje Kukuru, Martu Vančurovou a Roberta Lischkeho. Za bělovlasého tu budu já,“ doplnil Bartoška informaci ohledně dalšího letošního snímku, v němž si zahrál menší postavu jednoho z banderovců. Připomněl také, že Vláčilova balada vyhrála v roce 1977 ve Varech Velkou cenu, společně s ruským snímkem Bílý Bim, Černé Ucho.

Kafka a vizuál

Festival letos uctí 100. výročí úmrtí Franze Kafky, na jehož počest připomene ve speciální sekci filmové adaptace jeho knižních děl.

„Budou mezi nimi například Proces Orsona Wellese, Amerika Vladimíra Michálka nebo Proměna Jana Němce,“ shrnul umělecký ředitel Karel Och s tím, že sekce má název Touha stát se Indiánem odkazující na jednu z Kafkových povídek. Výběr z děl nastupující filmařské generace, kterou festival pravidelně podporuje, představí tradičně soutěžní Future Frames.

Programový tým MFF Karlovy Vary do ní každoročně vybírá desítku studentů a absolventů filmových škol.

Studio Najbrt také v úterý představilo letošní vizuál přehlídky. „Inspirací byl zjednodušený půdorys hotelu Thermal, takže výsledkem je abstraktní černobílý kód jednoho čtverce a tří kruhů,“ doplnil Aleš Najbrt nápad, s nímž lze ve stylu ikonických filmových motivů pracovat a který se může variabilně proměňovat.