Václav Klemák vede Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje od roku 2008 a Petr Macháček je krajským policejním ředitelem.

Podle slov místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Jany Mračkové Vildumetzové ale Václava Klemáka možná čeká i další ocenění. „Navrhuji, aby mu byla propůjčena Medaile za zásluhy, a věříme, že bude tento návrh schválen, a prezident mu toto ocenění za celoživotní práci v hasičském záchranném sboru udělí,“ uvedla Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Podle Vildumetzové by Klemákovo povýšení bylo zasloužené. Jednak za jeho dlouholeté profesionální vedení krajského hasičského záchranného sboru, ale také jako poděkování za skvělou práci. V letošním roce dosáhne věku pro možný odchod do důchodu a ukončení služebního poměru.

Zraněnému řidiči pomáhalo hned několik složek integrovaného systému.
Muže, který sjel ze silnice a zůstal v bezvědomí, hledali policisté hodiny

Návrh na povýšení Václava Klemáka padl už podruhé. V roce 2020 jej na povýšení navrhl tehdejší hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO), který poukazoval na jeho odpovědný přístup a nasazení při řešení různých mimořádných událostí. Podporu povýšení i propůjčení státního vyznamenání vyjádřila i poslankyně Parlamentu a starostka Sokolova Renata Oulehová (ANO) i někdejší generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky, současný poslanec Drahoslav Ryba.

Podle Jany Pavlíkové, krajské mluvčí nemá krajská rada v tomto případě kompetenci téma projednávat. "Jde o návrh vlády a poslanecký návrh," vysvětlila. Hejtman Petr Kulhánek (STAN) je ale přesvědčen, že Václav Klemák si ocenění bezpochyby zaslouží. "Spolupracuji s ním, s krátkou přestávkou, 12 let. Byl a je vždy zárukou spolehlivosti, naplnění dohod a okamžité reakce v případě potřeby. I v současné době, kdy řešíme uprchlickou krizi, nese spolupráce Karlovarského kraje a Hasičského záchranného sboru značku excelentní a ideální součinnosti," uvedl hejtman.