„Dnes dopoledne jsme kontaktovali všechny nemocnice na území Karlovarského kraje, které zajišťují akutní péči, seznámili jsme je s usnesením vlády a požádali je o stanovení požadovaného počtu lékařů a zdravotních sester tak, jak ukládá usnesení vlády. Zároveň odešla výzva na všechna zdravotnická zařízení, která mají v souladu s usnesením vlády do dnešní půlnoci zaslat na kraje seznam zdravotníků, kterým může být nařízena pracovní povinnost," uvedl hejman Karlovarského kraje Petr Kulhánek s tím, že se usnesení vlády nevztahuje na nemocnice, LDN, lázně starající se o covidové pacienty, praktické lékaře, gynekology, lékárny a zubaře.

Ilustrační foto.
Nemocnice v Karlovarském kraji vyčerpaly své kapacity

Cílem výzvy je upozornit zdravotnická zařízení na jejich povinnost zaslat do čtvrteční půlnoci seznam personálu, který dávají k dispozici. Krajský úřad pro tyto účely vytvořil online formulář, kam zapíšou jednotlivé osoby. "Ve výzvě zdravotnická zařízení zároveň informujeme o tom, že zdravotníci mohou do uvedených nemocnic nastoupit dobrovolně a velmi rádi dobrovolnost upřednostníme před nařizováním pracovních povinností," dodal Kulhánek.

Pokud zdravotnická zařízení seznamy zaměstnanců, které je možné oslovit, nezašlou, tak kraj sám určí zařízení, z nichž zdravotníky povolá.