Audit pro ministerstvo financí a Evropskou komisi zpracovala společnost Deloitte. Dokument konstatoval závažná pochybení u pěti projektů, například špatné zadávání veřejných zakázek a že byly protizákonně utraceny stovky evropských milionů.

Podle dokumentu úředníci chybně rozdělili přes polovinu přidělených dotací a kraji by tak reálně mohlo hrozit, že bude muset vrátit téměř miliardu korun.

„Máme zásadní výhrady. Audit nebyl dokončen a čísla jsou nevěrohodná. Navíc jsme dílčí výsledky obdrželi pouze mailem a auditoři porušili zákon o finanční kontrole. Veřejné zakázky může kontrolovat jen Úřad pro hospodářskou soutěž a nebyl veden oficiální cestou. Máme k dokumentu řadu připomínek a trváme na jejich vypořádání," uvedl hejtmanův náměstek Martin Havel (ČSSD).

Ten neváhal audit přirovnat k účelové kontrole před krajskými volbami. „Nerad používám politickou zkratku, ale stačí si uvědomit, že všichni hejtmani jsou oranžoví," dodal.

Přesto kraj inicioval horečná jednání s ministerstvem financí, jemuž už zaslal k auditu řadu připomínek, stejně jako Výbor rady regionální soudržnosti. Setkání se má uskutečnit 11. května a na 29. května krajská rada svolává mimořádné krajské zastupitelstvo. K tomu je už vyzvala opoziční ODS a TOP09. Ti výsledky auditu považují za mimořádně závažné a po koaliční ČSSD žádají okamžité vysvětlení.