Značné mezery má Karlovarský kraj, ale i okresní města Karlovy Vary a Cheb v zadávání veřejných zakázek. Vyplývá to z výsledků již 11. ročníku průzkumu Zindex.cz, které dostala redakce Deníku k dispozici. Zindex hodnotí praxi zadávání veřejných zakázek. S pomocí reálných dat měří, jak konkrétní úřad postupoval transparentně, hospodárně a zda mu nevznikala ekonomická rizika. Karlovarský kraj mezi kraji dopadl nejhůře, získal jen 64 bodů, vítězná Vysočina pak 78.

Analytici se ovšem v rámci hodnocení zadavatelů zabývají i jednotlivými radnicemi. Z okresních měst v Karlovarském kraji vyšel dobře Sokolov, který se umístil mezi malými městy na 12. místě. Naopak Karlovy Vary a Cheb, které spadají do kategorie velkých měst, skončily na posledních místech tabulky - Karlovy Vary na 14. pozici od konce, Cheb dokonce na desáté. Obě města od sebe dělily jen dva body, Karlovy Vary získaly 72 bodů, Cheb 70. Zcela nejhůře dopadla Městská část Praha 1 s 63 body, nejlépe si naopak mezi velkými městy vedla Ostrava s 81 body.

"V rámci hodnocení veřejných zakázek se zabýváme deseti faktory. Sledujeme například koncentraci dodavatelů, možné pochybení potvrzené od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podíl veřejných zakázek na celkových nákupech, samotné soutěžní řízení, názor dodavatelů a samozřejmě i počet přihlášených firem do výběrových řízení," uvedla za Zindex Linda Majerová.

Karlovarský kraj dopadl ve srovnání s ostatními kraji nejhůře proto, že u něho zcela chyběla data v jedné kategorii. "Informace zveřejněné na jeho profilu zadavatele se nám nepodařilo vůbec získat. V důsledku tak obdržel čistou nulu v jednom z ukazatelů. Příčinou je opomenutí samotného kraje, který řádně nevyplnil potřebné údaje do svého profilu. Konkrétně nemá vyplněno evidenční číslo profilu z Věstníku veřejných zakázek, kvůli čemuž jsou jeho data nepřístupná pro automatizované zpracování," vysvětlil Tomáš Ducháček, analytik Datlab Institutu, který se Zindexu dlouhodobě věnuje. Ve shrnující kvalifikaci profil Karlovarského kraje obsahuje vysoké množství chyb a mnoho výdajů teče do historických smluv nebo zakázek malého rozsahu.

Sokolov má nízkou chybovost

Z údajů zveřejněných Zindexem dále vyplývá, že nejvíce zakázek od Karlovarského kraje získala společnost Metrostav. Šest zakázek u ní činí celkový objem 670,6 milionu korun. Na druhém místě skončila firma Geosan Group, u níž příjem za čtyři krajské zakázky dosáhl 489,5 milionu korun.

Díky 12. místu získal Sokolov komentář, že je na rozdíl od Karlovarského kraje dobrým zadavatelem. "Jeho profil má relativně nízkou chybovost. Zakázky nejsou nadměrně měněny a rušeny, což pomáhá konkurenci," ohodnotili analytici sokolovskou radnici.

To už ale nemohou říci Karlovy Vary, kde profil zadavatele obsahuje vysoké množství chyb. I ony ale byly ohodnoceny, že místní zakázky nejsou nadměrně měněny a rušeny, což pomáhá konkurenci. A chebskou radnici okomentovali zpracovatelé takto: "Do zakázek se hlásí dostatek firem. Profil zadavatele obsahuje vysoké množství chyb."

Podle analytika Datlabu Ducháčka pozice v druhé polovině žebříčku ale neznamená, že někdo něco dělá špatně. "Spíše se zdá, že jsou tu zadavatelé, kterým se daří to dělat lépe. Z výsledků Chebu vyplývá, že město za průměrem výrazně nezaostává v žádném z ukazatelů, současně ale ani v žádném nevyniká. Pokud máme zmínit alespoň nějakou slabinu, pak vidíme vyšší prostor pro hodnocení zakázek na kvalitu nebo vstřícnější podmínky pro účast dodavatelů, třeba delší lhůty pro podání nabídek," poznamenal.

"V případě Karlových Varů se zdá, že v dosažení lepších výsledků brání poměrně malá konkurence o zakázky. Rovněž spatřujeme prostor pro zlepšení ve vyšší míře transparentnosti zveřejněných informací na profilu zadavatele. Na druhou stranu je pozitivním faktem, že Karlovy Vary zřejmě prakticky vůbec neruší své zakázky, což snižuje náklady jak interně, tak dodavatelům," konstatoval.