Kvůli nedostatku zdravotníků a dalšího zdravotnického personálu povolává v karlovarském kraji hejtman Petr Kubis na pomoc mediky. Některé dokonce obcházela policie.

„Rozhodl jsem se tak proto, že ne všechny mediky, kteří byli na seznamu, se nám podařilo obvolat. Bylo jich asi sedmadvacet a těm jsem vydal pracovní povinnost. Pro urychlení celého procesu jsem požádal v tomto případě policii, která mediky našla a informovala je o jejich pracovní povinnosti,“ vysvětluje hejtman Kubis s tím, že všichni medici nastoupí nakonec na dohodu o pracovní činnosti.

Mluvčí ostrovské a sokolovské nemocnice Markéta Singerová uvedla, že na základě této výzvy se jim už medici ozvali. „Někteří se trochu lekli, když k nim ale policisté přišli,“ konstatuje mluvčí nemocnice.

Jako dobrovolník se přihlásil i karlovarský student medicíny Jirka. „Už je to týden, co jsem se registroval. Stále ale čekám, až se někdo ozve,“ poznamenává.

V nemocnicích mezitím přibývá nakažených zdravotníků. „V sokolovské máme sedmadvacet pozitivních zdravotníků, v ostrovské dvacet. Například v Ostrově je dalších šest zdravotníků v karanténě, přes třicet dalších je v pracovní neschopnosti kvůli jiným komplikacím. Ostrovský tým je tak oslaben o šedesát lidí, což už je hodně znát,“ dodává Singerová.

V karlovarské a chebské nemocnicích, které spadají pod Nemocnici Karlovarského kraje (KKN), je nyní osmdesát zdravotníků v pracovní neschopnosti či v karanténě. „Asi pět z nich má jiné než covidové onemocnění. Příští týden by se měli ale už do práce vrátit ti z prvního karanténního kola,“ upřesňuje ředitelka KKN Jitka Samáková. Nemocnice stále hledají jakékoliv dobrovolníky. Ti z řad zdravotníků už jsou ale téměř rozebráni.

Karlovarská pediatrička Hana Brožová kvůli stále se zhoršující situaci apeluje na všechny rodiče, aby se nevyhýbali testování i těch nejmenších. „Mám několik pozitivních dětí, kterým není ani jeden rok, tomu nejmladšímu je přitom teprve osm týdnů. Většinou nejeví žádné příznaky nemoci, ale i oni jsou potenciálním rizikem, protože můžou nakazit ostatní. Pokud je tedy rodič vytrasován, je důležité, aby jako kontakt hygienikům uvedl i miminko,“ uzavírá dětská lékařka.