V rámci debaty nejvíce rezonovala témata o regionální dostupnosti zdravotní péče, kvalitě vzdělávání, dopravní infrastruktuře nebo spolupráci s Německem.

Na akci byla představena data získaná z průzkumů i veřejných zdrojů, strategie návratu a konkrétní nástroje, jak ji naplnit. Součástí byla také debata o překážkách, které exrezidentům v návratu do svého rodiště brání, a výhodách života v Karlovarském kraji. „Podstatné je, aby lidé začali Karlovarský kraj vnímat v opravdové realitě a v potenciálu, který před sebou má. Skutečný stav věcí je totiž daleko lepší, než jak je všeobecně vnímán. V nadcházejících letech projde region mohutnou proměnou a věříme, že se stane atraktivním místem pro život nejen pro ty, kteří se zde narodili, ale také pro ty, kteří hledají krásné místo pro život,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.

Dodal, že snaha o zvrat dlouhodobě negativního trendu se začíná vyplácet a ve druhém pololetí minulého roku se pokles obyvatel zastavil. A to mimo jiné díky komplexnímu balíčku benefitů, který motivuje k návratu vysokoškolské studenty a mediky a pomáhá v rámci náboru klíčového personálu v oblasti zdravotnictví nebo školství.

Závěrečného diskuzního panelu se zúčastnili také další radní, úředníci a zástupce krajské hospodářské komory. Účastníky zajímala kvalita vzdělání, vznik polytechnické vysoké školy, pracovní příležitosti v humanitní oblasti, struktura zdravotní péče, ekonomická a kulturní spolupráce se sousedním Německem nebo možný vznik Chráněné krajinné oblasti Krušné hory.

Další setkání pro expaty proběhne 19. června 2024 od 18 hodin v industriálním prostoru DEPO2015 v Plzni. Zájemci se mohou registrovat přes registrační formulář. Všechny informace k tématu podpory návratu jsou dostupné na novém webu.