„Jde zatím jen o návrh, se kterým vedení kraje přichází proto, že se i přes velké úsilí nepodařilo sehnat kvalifikovaný personál do plánovaných krajských lékáren v Sokolově a v Chebu, ačkoliv osloveným byly nabízeny slušné finanční podmínky,“ uvedla Jana Pavlíková, krajská mluvčí.

Kraj chce ale podle mluvčí situaci řešit a vyjít vstříc všem obyvatelům, kteří nemohou z odlehlejších částí regionu jezdit do ústavní lékárny v karlovarské nemocnici, kde jsou poplatky hrazeny. „Navíc je nemocniční lékárna v současnosti přetížena a privátní lékárny se nejen v našem kraji cítí diskriminovány,“ dodala.

Systém úhrady poplatků krajem v lékárnách si vedení kraje představuje tak, že si pacient vyzvedne nebo z internetových stránek vytiskne formulář se žádostí o proplacení poplatku, přiloží k němu ústřižky s potvrzením platby v jakékoliv lékárně na území regionu a odešle na krajský úřad. Ten poplatky vypořádá poštovní poukázkou nebo převodem. Pokud se tento návrh zrealizuje, bude Karlovarský kraj prvním v zemi, který hradí poplatky ve všech, tedy i soukromých lékárnách. Tato věc byla podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) také několikrát diskutována na jednání hejtmanů, tedy Rady Asociace krajů České republiky.

„V jiných krajích je více lékáren, kde si občané mohou nechat poplatky krajem uhradit, proto nemusejí uvažovat o podobném opatření jako Karlovarský kraj,“ vysvětlil a dodal, že do budoucna počítá s tím, že celý systém hrazení poplatků bude odstraněn změnou zákona na úrovni parlamentu. „Neboť placení poplatků ve zdravotnictví se ukázalo jako nedomyšlený krok,“ zdůraznil hejtman. Regulační poplatky ve zdravotnictví zavedla vláda od 1. února 2008, aby zamezila plýtvání léky. Poplatky za pacienty, kteří si o to řeknou, začal Karlovarský kraj hradit v ústavní lékárně karlovarské nemocnice od 1. února 2009. Do konce letošního května tak za ně uhradil 853 tisíc korun.

Podle námi oslovených farmaceutů jde o nesmyslné rozhodnutí. „Zaplatí to všichni daňoví poplatníci, ne kraj. A to je špatně,“ míní.