Lázeňské město Karlovy Vary se zařadilo na seznam prvních míst, kde je možné využít takzvané zálohomaty, tedy automaty na plastové lahve. Před časem byl první přístroj uveden do provozu v karlovarském diskontním marketu Lidl, který se nachází poblíž Tuhnického mostu. Přibýt k nim brzy i Kaufland. Oba řetězce spadají pod obchodní skupinu Schwarz, která zahájila testovací provoz zálohomatů nejdříve v Kauflandu v Praze Michli. Zatím jde o testování, protože systém zálohování PET lahví a plechovek nemá doposud v České republice zákonnou podporu. Zákazník tak sice vloží použité obaly do přístroje, ale peníze za ně ještě jako v případu zálohování skleněných lahví nedostane.

„V této pilotní verzi projektu mohou zákazníci vracet jakékoliv nesešlápnuté PET lahve či plechovky, které se standardně prodávají v České republice. Po vrácení minimálně šesti nápojových obalů, tedy PET lahví nebo plechovek, vyjede z lahvomatu stvrzenka, jejíž součástí je i slevový kupon na vybraný sortiment,“ informuje za hypermarkety Kaufland Renata Maierl.

Jak dále vysvětluje, zatím se jedná pouze o slevové kupóny. „V tuto chvíli, kdy ještě není systém zálohování PET lahví a plechovek uzákoněn, tak není možné navyšovat cenu nápoje v PET nebo plechu o zálohu. Záměrně proto našemu pilotnímu projektu říkáme zpětný odběr, nikoliv systém zálohování. Zákazník si koupí nápoj v PET lahvi nebo plechovce bez zálohy, při vrácení obalu nedostane zálohu v peněžní výši, ale procentuální slevu na vybraný sortiment, který se mění každý měsíc,“ vysvětluje mluvčí řetězce.

Karlovarský Lidl spustil automat na odběr PET lahví. Brzy přibude i Kaufland | Video: Kopecká Jana

A jak dodává, během listopadu plánuje společnost rozšířit lahvomaty na zpětný odběr PET lahví a plechovek do prodejen – Pardubice a Zlín. Začátkem roku by měl být lahvomat na PET lahve a plechovky instalován i v prodejně Kaufland v Karlových Varech.

Automaty na odběr použitých neekologických obalů mohli lidé v Karlových Varech poprvé využít během letošního filmového festivalu, kdy byly do karlovarských ulic díky iniciativě zálohujme.cz instalovány tři takové přístroje. Na stránkách aktivistů se může veřejnost přidat do diskuse, která má napomoci k přijetí potřebného zákona o zálohování těchto obalů. Mimo jiné se tam návštěvníci dozvědí, že v české přírodě ročně skončí 100 milionů kusů neekologických nápojových obalů.