Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarský magistrát zamořil radon

Karlovy Vary – Na dvě stě úředníků karlovarského magistrátu pracuje v kancelářích zamořených radonem. Podle karlovarské radnice není zdraví dvou set úředníků v žádném případě ohroženo.

4.11.2009 5
SDÍLEJ:

Budova karlovarského magistrátu.Foto: DENÍK/Petr Przeczek

„Jde o budovu bývalého okresního úřadu, kterou jsme od státu získali před několika lety. Měření, které jsme si zde vyžádali, prokázalo, že koncentrace plynu překračuje povolené hodnoty,“ uvedl tajemník Jakub Kaválek. Zároveň zdůraznil, že zdraví zaměstnanců není v žádném případě ohroženo. „Měření firma prováděla v létě za extrémních podmínek. Nyní jsme zadali další průzkum a tyto výsledky budeme mít koncem týdne,“ dodal.

Přesto už magistrát zahájil nezbytné úkony, aby nebezpečný radon z kanceláří odstranil. „Nyní je nutné odvětrávání, odstranění některých příček a další stavební úpravy v budově. Problém ale úplně odstraní řízená přetlaková ventilace,“ dodal tajemník. Podle něj zaměstnanci nemusejí mít obavy. „Aby následky radonu pocítili na zdraví, museli by v kancelářích pracovat deset let, a to celé dny,“ zdůraznil.

Přesto zvýšený výskyt radonu představuje zdravotní rizika, především plicní. Například kouření v kombinaci s pobytem v prostředí s vyššími koncentracemi radonu, který vzniká jako produkt radioaktivního rozpadu radia a uranu, je zvlášť nebezpečné. Karlovarský magistrát ale zatím neuvedl, o kolik jsou směrné hodnoty radonu v budově magistrátu překročeny, a neinformoval o výskytu plynu v kancelářích ani zaměstnance. „Ne, nic nevíme. Nikdo nám nic nesdělil,“ uvedla jedna z úřednic.

Podle odborníků ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost musí magistrát po prokázání překročených směrných hodnot radonu postupovat podle vyhlášky. Z té vyplývají povinnosti, které je třeba dodržet na pracovišti se zvýšeným rizikem přírodního ozáření. Podle krajského úřadu, odboru životního prostředí, jsou limity pro pobytové místnosti 400 bq/m3. Pokud překročí limity radonu v pobytových místnostech 1000 bq/m3, což platí pro rodinné domky, zdravotnická zařízení a podobně, je možné požádat prostřednictvím krajského úřadu o příspěvek z Ministerstva financí,“ uvedla krajská mluvčí Andrea Bocková.

Autor: Ivana Kalinová

4.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti. Volit sem přišla i hejtmanka Jana Vildumetzová a ministr dopravy Dan Ťok.

Volební účast je zatím průměrná

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Jak zajišťuje městská policie bezpečnost občanů a jejich hlasů během voleb?

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení