Odchod zpěváka Miroslava Žbirky, který zemřel ve středu 10. listopadu ve věku 69 let, se silně dotýká i muzikantů a zaměstnanců Karlovarského symfonického orchestru (KSO). Brali ho jako hvězdu světového formátu, která si i přes svou velkou popularitu a naprostou profesionalitu zachovala skromnou tvář. Miro Žbirka právě s KSO uspořádal v Karlových Varech před 2 lety fenomenální vystoupení, na nějž dodnes zaměstnanci orchestru vzpomínají jako na velkou událost a věřili, že ji ještě jednou budou moci zopakovat. Bohužel se tak už nestane.

Zpěvák koncertoval s KSO 3. července na Mlýnské kolonádě při příležitosti své 40leté kariéry, a to v rámci Mezinárodního filmového festivalu, konkrétně pak společného Dne Města Karlovy Vary a Karlovarského kraje. "Odchod pana Žbirky mě opravdu zasáhl. Velice jsem si vážila toho, že se nám podařilo uspořádat jeho vystoupení s naším orchestrem. Přiznám se, že to byl náš velký sen, který se nakonec povedl. Věděli jsme totiž, že on takové orchestrové aranžmá zkrátka umí," vzpomíná produkční KSO Vlasta Vodičková a pokračuje: "Trochu nás jen tehdy mrzelo, že akce se nakonec odehrála v komornější okleštěné verzi, protože prostory Mlýnské kolonády nejsou příliš velké. Bylo to ale velmi příjemné vystoupení, na které si on tehdy přivezl i svého dirigenta. Miro Žbirka byl naprosto skvělý. Byl to bezesporu umělec světového formátu, který byl ale velmi skromný a příjemný člověk. Hodně jsme tenkrát doufali v to, že podobnou akci zopakujeme za tři, čtyři roky ve větším formátu…"

Starostka Stružné Zuzana Večerková.
Důležité je všem měřit stejným metrem, pak lidé starostovi důvěřují

Zatímco Miro Žbirka vystoupil na karlovarském filmovém festivalu v roce 2019 živě, o rok později to bylo jen na filmovém plátně v dokumentu Meky. Kvůli koronavirové pandemii se totiž festival uspořádal jen v podobě projekce vybraných 16 filmů, na nichž se podílelo 96 kin z celé České republiky. Dokument Meky patřil loni k nejočekávanějším titulům a byl zde uveden ve světové premiéře. Filmový portrét Miroslava Žbirky natočil držitel Českého lva za snímek King Skate Šimon Šafránek. Loni zde zpěvák koncertoval i na zářijovém festivalu Good Fest.