Už dnes bude u hlavní pošty stát karlovarský symbol Vánoc, vánoční strom. Letos to bude jedle z Ostrovské ulici ze sídliště na Růžovém vrchu. Nahradí tak původně vytipovaný a již avizovaný stříbrný smrk z areálu mateřské školy v Mládežnické ulici.

„Pracovníci příspěvkové organizace Správa lázeňských parků totiž zjistili, že vybraný smrk je napadený a musel by tak být hodně zkrácen. Pak už by ale nebyl vhodný jako karlovarský vánoční strom,” vysvětlila Michaela Kousalová, mluvčí karlovarského magistrátu.

Podle Miroslava Kučery, ředitele Správy lázeňských parků, by musela být jedle v ostrovské ulici stejně pokácena. „Je zde plánována výstavba kanalizace. Navíc se ke stromu dostane i jeřáb,” vysvětlil.

Osmimetrovou jedli nabídli městu jako vánoční strom spoluvlastníci domu, u něhož před čtyřiceti lety vyrostla. Byl to jeden z prvních stromů, který zde byl při výstavbě zdejšího sídliště zasazen.

„Tipy karlovarských občanů využíváme každoročně. Lidé vyřídili i nutná povolení k jeho pokácení na odboru životního prostředí,” doplnila Hana Petrlíková ze Správy lázeňských parků. Ředitel Kučera téže organizace zdůraznil, že jedle tak splní poslední službu lidem. „A s plnou parádou. Strom není dokonalý, ale svůj účel splní. Navíc jde o dar lidí městu, toho si ceníme nejvíce. Zvlášť v čase vánočním,” doplnil.

Jedli dnes dřevorubci pokácejí a pak bude převezena k hlavní poště. Zde bude strom instalován za pomoci těžké techniky instalován, ale ozdoben bude až v příštích dnech.

U hlavní pošty se také budou konat Vánoční trhy, které potrvají od 26. listopadu do 21. prosince. Prodej ve stáncích bude zahájen již v sobotu 26. listopadu a o den později začne adventní doprovodný program. „Zahájení trhů se bude konat už tradičně na první adventní neděli 27. listopadu. Vánoční strom a první svíčku na adventním věnci rozsvítí primátor města Petr Kulhánek,” dodal mluvčí Kousalová.