Dokončení dálnice D6 je zase o krok dál. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž právě zahájilo výstavbu dalšího úseku, a to u Hořesedel ve Středočeském kraji, které jsou považovány za pomyslnou polovičku trasy z Karlových Varů do hlavního města. Stavba úseků D6, které se nacházejí na území Karlovarského kraje, by měly přijít na řadu příští rok, konkrétně se jedná o část Olšová Vrata - Karlovy Vary.

"Vzhledem k neustále rostoucím dopravním intenzitám je již současná silnice I/6 z hlediska bezpečnosti a plynulosti dopravy nevyhovující a bude proto v celé svojí délce nahrazena dálnicí D6. V úterý 7. února jsme zahájili stavbu u Hořesedel. Tato část navazuje na dálniční úsek u Krupé, kde byly práce zahájeny v loňském roce. Nový dálniční úsek odvede veškerou tranzitní dopravu z obce Hořesedly. Významně se tak zlepší životní podmínky místních obyvatel, sníží se riziko nehod chodců a cyklistů a dojde také k poklesu imisní zátěže a hluku," uvedl při zahájení stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Vizualizace stavby

Zdroj: Youtube

Jak dále upřesnil, nebezpečné úrovňové křížení s železniční tratí u Rozkoše bude na dálnici nahrazeno mimoúrovňovým. "Nová čtyřpruhová komunikace bude výrazně bezpečnější a umožní všem řidičům plynulejší jízdu. Ve vysokém stupni přípravy jsou i další úseky dálnice D6. Během následujících týdnů plánujeme zahájit další část na obchvatu Hořoviček a s ohledem na průběh výběrového řízení dojde buď koncem letošního nebo začátkem příštího roku k zahájení stavby mezi Petrohradem a Lubencem, kde již aktuálně probíhá záchranný archeologický výzkum,“ doplnil generální ředitel ŘSD.

Ilustrační foto
Bohemia Energy soud neprohrála. Klientovi vyplatila rozdíl v zálohách sama

Co se týče úseků v Karlovarském kraji, podle mluvčí ŘSD Dany Zikešové tam došlo ke skluzu, který způsobily přípravné fáze a aktualizace dokumentace pro územní rozhodnutí. Už letos tak měla být například zahájená realizace úseku Žalmanov - Knínice, příští rok pak Žalmanov - Olšová Vrata a Olšová Vrata - Karlovy Vary. Kvůli změně harmonogramu se počítá, že příští rok začne souběžně výstavba částí Olšová Vrata - Karlovy Vary a Žalmanov - Knínice. V roce 2025 má přijít na řadu Žalmanov - Olšová Vrata.

Úsek u Hořesedel bude dlouhý 9,2 kilometru, stát má 1,886 miliardy korun bez DPH a jeho otevření se plánuje v roce 2025.