Daň z nemovitosti je konstruována tak, že zákon stanoví její základ a město nebo obec potom může v určitém rozmezí stanovit místní koeficienty. My jsme za Karlovy Vary už na podzim avizovali, že vzhledem k chystanému vládnímu konsolidačnímu balíčku, který má citelně postihnout rozpočty domácností, nebudeme koeficienty zvyšovat. Společně s dalšími městy a také se Svazem měst a obcí jsme apelovali na vládu, aby nezvyšovala základ daně. Ovšem naše apely nebyly vyslyšeny, balíček byl nakonec schválen se zvýšením základu daně o cca 80 %. Stalo se tak navíc v době, kdy obce a města už nemohly nijak reagovat, své koeficienty mohou změnit na následující rok vždy nejpozději do 1. října,“ říká primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

„Navíc nám vláda stejným balíčkem zabavila další příjmy, u nás je třeba citelné snížení příjmů daně z hazardu. Z té jsme dříve dostávali větší podíl, protože na našem území jsou například casina. Nyní je ale tato daň rozdělena mezi stát a všechny obce, bez ohledu na to, zda se jich hazard vůbec týká. Chápu, že lidé v Karlových Varech jsou rozhořčeni, že někdo zvýšil jejich daň z nemovitosti. Jen bych chtěla, aby věděli, že to rozhodně nebylo přičiněním samosprávy Karlových Varů,“ doplnila primátorka.

Shořelá vozidla ve Svatošském ráji.
Karlovarskému právníkovi shořela ve Svatošských skalách auta. Věc řeší policie

Uvedená změna navíc nemusí být poslední. Novela zákona o dani z nemovitých věcí nyní kromě dalšího také stanovuje od příštího roku tzv. inflační koeficient, který každoročně zveřejní ministerstvo financí na základě indexu cen a o který se daň navýší. Meziroční nárůst může činit maximálně 20 %.