Zvýší města a obce daň z nemovitosti? To je dotaz, s nímž se na radnice a karlovarský magistrát v posledních dnech lidé nejčastěji obracejí, protože pro už tak napjaté rodinné rozpočty by to byla další nečekaný výdaj. Jenomže vládní konsolidační balíček, který nyní projednává Sněmovna, zasadí citelnou ránu i městským rozpočtům, proto i starostové nyní přemýšlejí, jak díry v rozpočtu zacelit. A v úvahu připadá právě zvýšení daně z nemovitosti.

Přestože o úpravě koeficientu daně z nemovitosti Karlovy Vary uvažovaly, a byl to, i když odložený bod posledního jednání zastupitelstva, nyní už je jasno. Město tento poplatek zvyšovat nebude.

Podle Jana Kopála, mluvčího karlovarského magistrátu, vedení města k rozhodnutí nezvyšovat koeficient daně z nemovitosti přiměla složitá ekonomická situace a dopady připravovaného vládního konsolidačního balíčku na obyvatele. Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) navíc zdůraznila, že se lidem v regionu už delší dobu snižuje životní úroveň. Za dvoupokojový byt v Karlových Varech nyní majitel zaplatí přibližně 1 700 korun. Jen podle návrhu vlády by to ale mělo být od nového roku o dvě třetiny víc.

Ilustrační foto
Chtějí si udržet strávníky, nakupují po slevách. Pod 150 se v kraji nenajíte

"Čeká nás těžké období. Chystaný konsolidační balíček bude mít na město opravdu negativní dopad. Díky novému rozložení výnosu z hazardu ve prospěch státu a měst, která na svém území ani žádné automaty či herny nemají, nás připraví o téměř 30 milionů korun. Přitom peníze z hazardu šly vždy do sociální oblasti, sportu a kultury. Snížení rozpočtového určení daní nás připraví o další desítky milionů korun. Stát uvaluje na města neustále novou a novou agendu s nutí nás přijímat nové zaměstnance. Namísto navýšení financí nám ale naopak finance dále bere. Poslední návrh, abychom z městských rozpočtů platili všechny nepedagogické pracovníky na školách, je dalším zcela zcestným krokem vlády," uvedla primátorka Ferklová. A dodala, že vedení města opravdu nechce zatěžovat rodinný rozpočet. "Protože navíc víme, že sama vláda chystá plošné navýšení základní sazby této daně," vysvětlila primátorka. K tomu by ale podle ní vláda sahat neměla. Možnost úpravy výše daně z nemovitosti by měla i nadále zůstat v kompetenci měst a obcí. "V tomto se shoduji s mnoha dalšími starosty a stejný názor má i Svaz obcí a měst," zdůraznila primátorka.

Vedení karlovarského magistrátu o zvýšení místního koeficientu daně z nemovitosti uvažovalo v souvislosti s vybranými lokalitami. Vyšší daň by mohlo vyhláškou upravit například v lázeňském území, kde je převážná většina nemovitostí určena k podnikání. "Zatím jsme ale ustoupili i od tohoto záměru a rozhodli se vyčkat až na konečnou podobu vládního konsolidačního balíčku. Další kroky tak budeme zvažovat až následně," dodala primátorka.

A zároveň podotkla, že město má povinnost nejen zajišťovat potřebnou agendu, ale starat se i o svůj majetek, opravovat komunikace, investovat do rozvoje města, škol, podporovat sport , kulturu, život ve městě a starat se o občany. "S pohledem na současné kroky, které nám česká vláda předkládá, mám obavy, že nebudeme mít za co. Myslet si, že ušetříte tím, že seberete ostatním, je holý nesmysl," uzavřela primátorka.

Na karlovarském průtahu začala druhá etapa oprav. Ve středu silničáři frézovali povrch nedaleko Baumaxu.
Práce na průtahu potrvají do konce října. Pak budou mít řidiči deset let klid

Daň z nemovitosti nehodlá upravit ani město Aš. "My máme koeficient 2,5 a na příští rok ho neplánuje zvýšit," uvedl starosta Vítězslav Kokoř (ANO).

V Sokolově zatím vyčkávají. Podle starosty Petra Kubise (ANO je daň z nemovitosti v Sokolově upravena městskou vyhláškou z roku 2008, která stanovuje místní koeficient ve výši 2. "V současné chvíli se připravuje analýza, kterou bude v průběhu září posuzovat vedení města. Pokud vyhodnotí, že by se daň měla zvýšit, bude předkládat návrh příslušným orgánům k projednání. Momentálně ale není možné dopředu říci, jestli se daň z nemovitosti zvyšovat bude nebo nebude," vysvětlil starosta Kubis.

Ani ve Františkových Lázních zatím nemají zcela jasno. Daň z nemovitosti zde neměnili od roku 2001 a jednotnou sazbu pro celé území města zde nemají. "Nižší sazbu mají Žírovice, Dlouhé Mosty, Jedličná, Krapice. Místní koeficient je stále 1. V současné době bude navýšení koeficientem 1,8 ze schváleného balíčku automaticky, nemusí se tedy měnit obecně závaznou vyhláškou. Proti tomu nám stát sníží sdílené daně z rozpočtového určení daní, ve Fr. Lázních to bude přibližně devět milionů, a navýšení daně z nemovitosti o přibližně čtyři miliony. Což činí rozdíl pro město pět milionů. Tímto stát nutí města a obce ke zvýšení daně z nemovitostí a přenáší hněv občanů na vedení měst a obcí a stát si tím, prostřednictvím místních samospráv, řeší díry ve státním rozpočtu," uvedl místostarosta Otakar Skala PRO Františkovy Lázně). Podle něj se vedení města teprve poradí, jak s navýšením naloží, ale je zcela zřejmé, že příjmy měst a obcí budou díky zákonodárcům nižší. "A patrně nezbyde nic jiného, než daň z nemovitostí zvýšit, protože jinak by nezbývaly prostředky na provoz municipalit," dodal místostarosta Skala.