Město neprodloužilo smlouvu nájemci, ale podle primátorky se to vyplatí.

Městský rozpočet sice podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) přijde o 4,5 milionu korun z pronájmu ročně, ovšem to se Karlovým Varům může podle ní jenom vyplatit. „Situace v lázeňství není ideální, cestovní ruch se potýká s důsledky koronavirové krize, a doba na prodej tak není vhodná. Zamítli jsme i pronájem a zvažujeme variantu, že hotel budeme provozovat sami, a to jako ubytovací kapacitu pro Alžbětiny lázně,“ uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Tyto městské lázně totiž nemají ubytovací prostory pro klienty, což jim ubírá na atraktivitě, bojují s úbytkem klientů a město je musí dotovat. Navíc mají Alžbětiny lázně před náročnou rekonstrukcí, která je naplánována po etapách, a i ta stojí město miliony.

„Pokusíme se od Ministerstva zdravotnictví pro Trocnov získat statut lázeňského zařízení. Propojení s městskými lázněmi by částečně vyřešilo problémy, s nimiž se potýkají,“ dodala primátorka.

Odbor majetku karlovarského magistrátu hotel Trocnov převzal od dosavadního nájemce začátkem května. „Předání proběhlo v klidu. Zástupci odboru majetku města prošli s předsedou představenstva dosavadního nájemce celý objekt, byl pořízen velmi jednoduchý protokol, v zásadě obsahující pouze stavy měřidel,“ uvedla mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

Přitom ještě před lety se o Trocnov vedly soudní spory. Lázeňský dům sice vlastnily Karlovy Vary, ovšem pronájemce, který chtěl hotel koupit, se soudně domáhal újmy za technické zhodnocení budovy. Šlo o 13,5 milionu, což město rozporovalo.

„Technické zhodnocení bylo podle nás provedeno v rozporu se souhlasem rady města,“ vysvětlil příčinu soudního sporu tehdejší primátor Petr Kulhánek (KOA).

Karlovy Vary ale při vyhrály a lázeňské sanatorium, jehož cena byla před deseti lety jedním ze znaleckých posudků odhadnuta na 75 milionů korun, zůstalo v majetku města. A tak tomu zřejmě bude i v budoucích letech.