Lázeňské město Karlovy Vary má po necelých dvou letech opět obstavený svůj majetek. Zatímco v roce 2007 se tak stalo kvůli neuhrazeným fakturám advokátní kanceláři, nyní jde o postih za nevčasné poskytnutí informací stavebním úřadem.

Jak v pátek informoval právník magistrátu Tomáš Vodenka, exekuci na majetek podal Tomáš Pecina, zmocněnec rodiny Kolečkových, která roky upozorňovala na porušování stavebního zákona při rekonstrukci domu na Mattoniho nábřeží. Pecina chtěl po úřednících mimo jiné vědět, kdo je stavebníkem, jak úřad stavbu kontroluje a zda zde došlo k porušení zákona.

„Jde o naprosto absurdní záležitost, se kterou se setkávám poprvé v životě. S vedoucí stavebního úřadu Ivanou Doubovou už jsme začali tento problém řešit. V pondělí bychom měli jednat se soudem a exekutorem,“ uvedl právník Vodenka.

Usnesení o exekuci na městský majetek radnice obdržela teprve minulý týden, ačkoliv o ní už začátkem ledna rozhodl Okresní soud v Karlových Varech. Město na základě toho nemůže nakládat se svým majetkem, to znamená, že se ho nesmí zbavovat až do té doby, než učiní nápravu.

Zmocněnec Kolečkových, kteří žili v pronajatém bytě rodiny Orthových v otřesných podmínkách při rekonstrukci domu, se nejdříve obrátil na stavební úřad.

Když tam nepochodil se svými dotazy, požádal o pomoc krajský úřad. „Ten rozhodl, že stavební úřad musí do patnácti dnů panu Pecinovi vyhovět. Podle něho se tak nestalo, i když paní Doubová tvrdí, že už vše, co mohli předložit, to udělali,“ poznamenal právník Vodenka. Nakonec se zmocněnec manželů obrátil na okresní soud. Verdiktu se však paní Kolečková nedočkala. Před několika týdny zemřela.

Podle Vodenky nyní existují dvě možnosti, jak složitou situaci řešit. „Buď stavební úřad prokáže, že svou povinnost splnil, nebo poskytne požadované informace.“ Právník magistrátu tak nevyloučil, že se město proti verdiktu okresního soudu případně odvolá.

Kolečkovi se roky domáhali kvůli rekonstrukci domu, ve kterém žili, o pomoc radnici, byli nuceni se obrátit i na novináře, protože přežívali v bytě bez střechy, na toaletu docházeli na kbelík, v zimě v bytě mrzli. Až nedávno jim radnice nabídla byt v městské ubytovně.

Orthovi před časem po dlouhých letech přestavbu dokončili. Co říká bratr majitele, Marián Orth, na to, že kvůli přestavbě domu, ve kterém sám bydlí, mají vlastně Karlovy Vary obstavený majetek? „Co s tím mám já co dělat? Město asi nepostupovalo správně,“ odpověděl. Zároveň popřel, že by při rekonstrukci Kolečkovi neměli doslova střechu nad hlavou či byli bez koupelny. „Já jim sám nabízel náhradní ubytování, oni to ale odmítli,“ dodal s tím, že přestavba byla v souladu se stavebním zákonem.