„Ke zřícení stromu přispěla souhra několika faktorů. Výrazně ho zatížil sníh s deštěm, strom je navíc extrémně hustý a ve velmi silném nárazovitém větru, který v noci panoval, působil jako plachta. Vlivem těchto extrémních podmínek v kombinaci s ozdobami a faktem, že smrk stříbrný bývá náchylnější, došlo k defektu a pádu stromu. V podstatě jsme svědky události, která se v podobě polomů v přírodě děje běžně,“ uvedl ředitel Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary Stanislav Dvořák.

Strom bude podle mluvčí radnice Heleny Kyselé pečlivě překontrolován, pracovníci Lázeňských lesů a parků Karlovy Vary jej v místě poškození kmene zkrátí a následně znovu nainstalují. Zkrácen bude o zhruba dva metry.

Ilustrační foto: Odborníci radí, že používání respirátorů rozhodně není v těchto hektických dnech na škodu.
Karlovarský kraj bojuje s epidemií. Používejte respirátory, zní doporučení

„Je samozřejmě škoda, že strom neustál nepříznivé podmínky, ale mnohem důležitější je, že se nikomu nic nestalo, nedošlo k žádnému zranění. Ozdoby, které byly poničeny, nahradíme jinými a strom, i když již nižší, bude na Vánoce zdobit centrum města,“ doplnila primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

Karlovy Vary v posledních dvou letech štěstí na vánoční stromy nemají, ani ten loňský totiž do svého oficiálního konce nevydržel. Na Silvestra se začal nebezpečně naklánět, město ho nechalo proto už 2. ledna následně odstranit.