Dopravní terminál U Koníčka, rekonstrukce Sadové a Mlýnské kolonády, vestavba koncertního sálu v Císařských lázních či oprava Chebského a Dvorského mostu. To jsou nejstěžejnější akce, které by mohly být financované z nového úvěru města Karlovy Vary.

Čerpání ve výši 700 milionů korun schválili na jednání 10. listopadu zastupitelé. Zásadní výhrady proti jeho podpisu neměla ani opozice. Komerční banka, která vyhrála výběrové řízení na poskytovatele půjčky, totiž městu nabídla úrok 0,93 procenta. Půjčku mají Karlovy Vary splatit do roku 2035.

Jeho výši kvitoval i opoziční zastupitel Petr Kulhánek (KOA). „Pokud má město možnost získat peníze za takto velmi nízký úrok, tak je to správné. Co mi v materiálu ale chybí, je mechanismus čerpání na jednotlivé akce,“ reagoval Kulhánek. Konkrétní přehled finančního plnění chyběl při schvalování i Jaroslavu Borkovi (KSČM).

Také pro Jindřicha Čermáka (Piráti) je úrok nabídnutý městu výhodný. „Co mi ale nedává logiku, jsou navrhované projekty. Chybí mi v nich, které budou mít prioritu,“ konstatoval Čermák.

Připomenul, že v zásobníku projektů je například rekonstrukce prostranství před hotelem Thermal, které je ve vlastnictví státu. Město o něj dlouhé roky usiluje.

„To budeme opravovat státní předprostor? Nebo nám to stát mezitím převede do našeho majetku?“ ptal se Čermák.

Ilustrační foto
Silničáři koupili tři nové vozy, poslouží jako sypače

„Prostor před Thermalem je pro město důležitý. Už půl roku o tom jednáme s Ministerstvem financí. Pokud bychom ho získali, byli bychom rádi, abychom na to měli finanční prostředky,“ odpověděla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Podle Čermáka je při čerpání stamilionového úvěru potřeba, aby mělo město v rezervě polštář na dofinancování projektů hrazených částečně evropskými dotacemi. Vedoucí odboru financí magistrátu Kamil Kastner uvedl, že k dispozici pro tyto účely bude 50 milionů korun. „Tato částka by měla být ale vyšší,“ reagoval Josef Janů (Piráti).

Zastupitelé se na úterním jednání závěrem shodli, že projekty uvedené v materiálu jsou jen zásobníkem, který se může měnit podle toho, jak bude který projekt hotový a potřebný. I když chtěla Michala Tůmová (KOA) prosadit, aby zastupitelstvo vždy řešilo veškeré finanční toky související s úrokem, nepodařilo se jí to. Zastupitelé se ale dohodli, že budou schvalovat konkrétní projekty.