Adresu Myslbekova 4 znají především pacienti, kterým se tam už přes dvacet šest let věnují a léčí je psychiatři. Ordinace mají lékaři ve vile u lesa v Tuhnicích a jsou tam v nájmu. Vila patří městu a právě tento objekt zastupitelé nyní kvůli budoucí silnici mezi Tescem a Dvory směnili za pole. Podle náměstka Josefa Kopfsteina (Karlovaráci) je vila dlouhodobě nevyužívaná, takže směnu nic neblokuje. To se dozvěděli při obhajobě směny zastupitelé.

Pole, které chce město získat kvůli komunikaci, vlastní společnost Milenium 3000 rodiny Drbohlavových. Ředitelem této firmy je Matěj Drbohlav, bývalý předseda krajské organizace Hnutí Trikolora.

Jana Kopecká
Razie na dealery rajského plynu? A kdy přijde na řadu Buchenwaldská a Rybáře?

Zastupitel Josef Janů upozornil i na cenu za tuto směnu. Zatímco za pole zaplatí město 11,8 milionu korun, vilu firma Milenium získá za 10,8 milionu. „Její cena je hrubě podhodnocena. Objekt je třípatrový, se suterénem a celková rozloha i se zahradou činí 240 metrů čtverečných. Navíc má opravenou střechu. Město by v něm mohlo zřídit například osm bytů. Chápu, že vila je na prodej, ale proč jste nevolili formu licitace? Město mohlo získat třeba i dvacet či více milionů a polní pozemky následně koupit,“ žasl nad zvolenou metodou Josef Janů. „A jak chcete osm bytů do té vily nacpat?“ oponoval náměstek Kopfstein. Podle něho je cena optimální, což dokazuje znalecký posudek.

O tom, že chce město vilu směnit, se veřejnost nedozvěděla, protože nabídka nebyla vyvěšena na desce městského úřadu, takže případní investoři o směně nic nevěděli. Podle Kopfsteina ale existuje seznam nemovitostí, které město nabízí, takže tuto možnost měli. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) ale Milenium pole prodat nechtělo. „Jedinou možností byla směna. Oni by pak mohli cenu šponovat a město by zaplatilo více,“ zdůraznila primátorka. Její slova potvrdil i náměstek Petr Bursík (ODS). „Nechtěli peníze, chtěli směnu. Pozemky, které za pole chtěli získat, město odmítlo. Pak přišli se soupisem majetku a vybrali si vilu v Myslbekově ulici,“ uvedl Bursík.

Ilustrační foto
Malí chlapci odešli z bytu, když matka spala. Případ řeší sociální pracovníci

Ostré dotazy položili vedení města k transakci i zastupitelé KOA. Pokud by ale zastupitelé, kteří se směnou nesouhlasí, chtěli další znalecké posudky, pak by si je museli podle vedoucí právního oboru Dany Sárové zaplatit sami.

Podle náměstka Bursíka nebylo možné ani vyvlastnění pole, protože spojnici mezi Tescem a Dvory jako veřejně prospěšnou stavbu shodil kraj. A podle Sárové by to pro město bylo ekonomicky nevýhodné.

Kraj ale v projednání silnice jako veřejně prospěšné stavby pokračuje. „Předáváme to k dalšímu projednání, nic není uzavřeno,“ uvedla Jitka Čmoková, krajská mluvčí.