I nadále pokračuje v úsilí o zapsání měst Západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižní seznam UNESCO město Karlovy Vary. Podle náměstka karlovarského primátora Jiřího Klsáka je potřeba udělat ještě několik důležitých kroků, což ovšem může trvat i několik let. Přesto se vedení města tímto tématem stále intenzivně zabývá.

„Určitě je potřeba celé území, které bude na seznamu památek, povýšit z památkové zony na památkovou rezervaci, a to z důvodu, aby se jí dostalo toho nejvyššího stupně ochrany ze státního hlediska. Poté se ještě musí udělat pasportizace jednotlivých objektů,“ konstatoval náměstek Jiří Klsák. Podle jeho slov už tento nákres existuje. Také je potřeba pro centrum Karlových Varů stanovit stavební regulativa.

„Ta musí zcela jednoznačně určovat, co se může v tomto území stavět. Určitě nechceme centrum města zakonzervovat, ale musíme vytvořit jednoznačné podmínky pro rekonstrukci a stavění nových budov. V budoucnu se nesmí povolovat stavby, které budou neadekvátní k tomuto prostředí,“ dodal náměstek primátora. Podle něj je velmi těžké odhadnout, kdy budou všechna kritéria splněna.

„Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby se to povedlo v co nejkratší době. Myslím si, že ideální horizont je pět let. Ale v současné době je opravdu velmi těžké říct, kdy se povede tento projekt zrealizovat. Záleží opravdu na spoustě faktorů,“ uzavřel Jiří Klsák. Karlovy Vary doplňují v západočeském trojúhelníku ještě Mariánské a Františkovy Lázně.