Mezinárodní filmový festival je bezpochyby nejvýznamější akcí v Karlových Varech. Kromě tradičně bohatého programu a řady hvězd a filmů má letošní ročník po letech opět jednu novinku. Lidé se znovu podívají do letního kina. Zde se bude konat 5. července koncert na jeho záchranu.

V rámci koncertu zahrají například Pavel Bobek, Michal Prokop, Petr Gardner a mnoho dalších.

Na této akci se podílí také známý herec, moderátor a jazzový muzikant Ladislav Gerendáš, rodák z Karlových Varů. Ten se po pětatřiceti letech přistěhoval do města zpět z Prahy, do které už pouze dojíždí.

Proč vlastně podporujete zdejší letní kino? Jakoby se zdálo, že se na tento zchátralý areál už zapomnělo, a najednou tam bude takto zajímavý koncert.
V Karlových Varech jsem se narodil, takže k nim mám obrovský vztah. Když jsem žil a pracoval v Praze, tak jsem sem stejně pravidelně jezdil na dovolenou a pokaždé jsem se zajímal o to, jak je to s letním kinem. Ten pocit, že by bylo potřeba s tím něco dělat, ve mně sílil, až jsem jednou zašel na místní magistrát a snažil jsem se zjistit, jak to s ním bude dál. Postupně také vykrystalizovala myšlenka uspořádat zde v podstatě benefiční koncert. Povedlo se, a už v pondělí 5. července se brány letního kina znovu otevřou a diváky bude čekat velmi pestrý hudební program.

Mluví se i o tom, že v rámci tohoto koncertu jsou připravena nějaká zajímavá překvapení. Můžete některá z nich odtajnit?
Tak jsou to překvapení, nerad bych tedy o nich blíže mluvil. Spíš mě potěšilo, že Karlovaráci na letní kino nezapomněli a v době příprav se mi ozývala spousta lidí s tím, že by chtěla s koncertem a záchranou letního kina pomoci. Můžu zmínit například to, že v rámci koncertu vystoupí i kvarteto hudebníků z Karlovarského symfonického orchestru. Hudebníci slyšeli v rádiu rozhovor, ve kterém jsem zmínil, že jsem otevřený všem žánrům, a nabídli tedy, že vystoupí též.

Myslíte, že se koncertu zúčastní třeba i prezident festivalu Jiří Bartoška, nebo někdo z jeho týmu?
Najisto to nevím, ale něco v tomto smyslu už jsem slyšel. Necháme se překvapit.

Do Karlových Varů jste se přestěhoval zpět po třiceti pěti letech života v Praze. Mnoho lidí volí spíše opačný postup. Proč jste se rozhodl do rodného města vrátit?
Ke Karlovým Varům mám opravdu velmi silný vztah a nikdy jsem s tímto městem neztratil kontakt. Jsou tu krásné domy, atmosféra a také pro mě jako vášnivého cyklistu spousta tras a dalších možností. Praha je také velmi krásné město a kontakt jsem s ní hlavně pracovně neztratil, ale Vary jsou Vary.

Doprovodné festivalové akce nebudou jen o koncertu na záchranu letního kina. Pro návštěvníky Karlových Varů je připravena řada dalších zajímavých akcí.

Videomapping

Vodafone, hlavní partner 45. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, představí návštěvníkům festivalu dosud málo známý typ 3D animace ve volném prostoru - tzv. videomapping. Speciální animace promítaná na fasádu klubu Aeroport na Divadelním náměstí bude opakovaně k vidění každou festivalovou noc od deseti do dvou hodin v noci vždy v 30 minutových intervalech. Videomapping je zcela novým stylem vizuálního umění, při kterém se reálná kulisa v šeru prolíná s virtuálním dějem. Člověk animaci vnímá jako trojrozměrnou bez nutnosti použití 3D brýlí.

Hudební festival

Skupina ČEZ jako geniální panter MFF Karlovy Vary připravil pro všechny návštěvníky, kteří mají akreditaci nebo Festival Pass, jednodenní hudební festival. Na ČEZ ENERGY FEST můžete přijít v sobotu 3. července od 13 hodin do Poštovního dvora a uvidíte to nejlepší z české hudební scény!

ČEZ ENERGY FEST Program:
13:00 - 14:00 Warm UP - open
14:00 - 14:45 Eddie Stoilow
14:45 - 15:30 AnnaK
15:30 - 16:15 Cartonnage
16:15 - 17:15 Katarína Knechtová
17:15 - 18:00 Sunflower Caravan
18:00 - 19:00 Nightwork
19:00 - 20:00 Tonya Graves
20:00 - 21:00 G-Point Hunters
21:00 - 22:00 Michal Hrůza
22:00 - 23:00 Tata Bojs
23:00 - 00:00 David Koller
00:00 - 01:00 Aneta Langerová
01:00 - 02:00 Těžkej Pokondr
* Doprava do místa konání je zajištěna festivalovými linkami č.F2 a F3, zastávka Richmond.
* Vstup pro všechny držitele Festival Passu zdarma.

Běh pro Paraple

Mlýnská kolonáda, Karlovy Vary, 6. července
Účastí v závodě na 100 m můžete pomoci těm, kteří běhat nemohou. Akce se koná od 11 do 18 hodin na Mlýnské kolonádě v Karlových Varech. Můžete se těšit na ukázku jízdy na historických velocipedech za doprovodu flašinetu, autogramiádu osobností filmu, vystoupení TAM-TAM Orchestra, startovat bude Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř, Pavel Nový a další. Sportovně kulturním dnem Vás provede Vladimír Kroc.

(kviff.com, jah, pep)