Ve zdejším restaurantu Nároďák točí Prazdroj z tanku a ceny za jídlo na denním menu jsou lákavé. Po dobrém jídle a pití však musíte vytáhnout hotovost. Karty zde nepřijímají. Kromě Nároďáku jsme prošli několik restaurací a podniků včetně rychlých občerstvení na kolonádě i v jejím okolí a zjistili, že podobných obchodníků je v Karlových Varech více. A někteří z podnikatelů na otázku, co je vede k tomu, že berou pouze hotovost, měli pro bankéře a vládu opravdu peprné vzkazy.

Na druhou stranu je třeba přiznat, že drtivá většina restauratérů platební karty bez problémů přijímá.

Některé podniky přesto nadále upřednostňují placení v hotovosti. Zákazníky v Karlových Varech většinou varuje oznámení už při vstupu do restaurace nebo například u zmrzlinového stánku. Podnikatelé tak chtějí předejít neshodám při placení. Zejména mladí lidé vše platí mobilním telefonem či chytrými hodinkami a předpokládají, že jde o běžnou věc.

"Karty nebereme, protože nechceme podporovat banky. Pracuji od rána do večera a bankéři si sedí v kancelářích a jen čekají na peníze. Stejně tak je to s politiky. V gastronomii či restauratérství jako takovém nám vůbec nepomáhají, naopak. Každý den nám vytváří bariéry," říká cizím přízvukem majitel karlovarské pizzerie Asti. Jméno odmítl sdělit, máme si ho najít v obchodním rejstříku. Pouze dodal, že před covidem a válkou na Ukrajině platil měsíčně 30 tisíc korun za energie. V současné době prý musí posílat měsíčně 170 tisíc korun.

Dalším místem, kde neakceptují platební karty, je restaurant Nároďák v Grandhotelu Ambassador. "Ano je to pravda, u nás zaplatíte pouze v hotovosti. Proč tomu tak je, na to se musíte zeptat pana ředitele," sdělili nám v restaurantu.

Na majitelku nás odkázala i obsluha Bistro café přímo před hotelem Thermal. "Bereme pouze hotovost. Proč, na to se zeptejte majitelky. Kontakt vám sdělit nemohu, ozve se vám sama," říká servírka a barmanka v jedné osobě. Na pultu je upozornění o tom, že je zde možná platba pouze v hotovosti. Hned pod ní je oznámení o kurzu české koruny vůči euru. Ve čtvrtek byl kurz 20 korun za jedno euro. Hned vedle je stánek s lázeňskými oplatky. Mladá slečna nám sděluje, že zde můžeme bez problémů vyhlášenou lázeňskou pochoutku zaplatit kartou.

Směrem na Mlýnskou kolonádu mohou v parku návštěvníci narazit na příjemné posezení v Bistrotéce v sadech. Dvě mladé servírky nám sdělují, že platit kartou můžeme, avšak s jednou podmínkou. "Musíte mít útratu za 100 a více korun," říká nám jedna z nich. Na malou točenou plzeň za 55 korun můžeme tedy bez hotových peněz zapomenout. Anebo si dát dvě. Na drtivé většině zahrádek restaurací podél Mlýnské kolonády už jsme při dotazu na placení kartou slyšeli jen souhlasné ano. Kartou lze zaplatit i veřejná WC přímo na Mlýnské kolonádě. Výjimku tvořil jen zmrzlinový stánek a nápis přímo nad ledovou lahůdkou, který hlásal: Karty neberu, pouze hotovost, děkuji.

Podobně rozmanitá je pro zákazníky situace i v Mariánských Lázních. Například nově obnovovaný Lesní mlýn nabízí příjemné a klidné posezení v kavárně, ovšem zaplatíte zde jen hotovostí, platební kartou ne. Naopak přímo na kolonádě v restauraci Fuente Cafe je možné platit hotově korunách i eurech a také platebními kartami.

V lesích nad Kynžvartem na Kladské zaplatíte v restauracích také jen hotovostí. Podle personálu je ale důvod jednoduchý, není zde žádný signál mobilních operátorů.